Země není středem vesmíru. Po staletí udržovanou nauku převrátil naruby Mikuláš Koperník
Slavný hvězdář, renesanční učenec Mikuláš Koperník, který se narodil 19. února 1473 v polské Toruni, má svůj pomník i na jihu Čech. Je po něm pojmenována mladší kopule hvězdárny na Kleti. „My jí většinou říkáme nová, i když už je stará padesát let. Byla slavnostně otevřená k pětistému výročí narození Mikuláše Koperníka v roce 1973,“ dodává astronomka Jana Tichá.
Mikuláš Koperník byl skutečným renesančním učencem. Vystudoval práva, zároveň se na univerzitě zabýval matematikou a astronomií, ale vystudoval i lékařství.
Byl zakladatelem heliocentrismu. „Zjednodušeně řečeno, převrátil nauku, kterou do té doby udržovala církev, ale která byla antická, aristotelská. Tvrdilo se, že středem všeho a tím nejdůležitějším ve vesmíru je Země. Koperník začal své učení budovat na tom, že středem je Slunce, a stanovil, že kolem něj obíhají planety,“ připomíná Jana Tichá.
Dnes víme, že heliocentrický pohled není v doslovném znění zcela pravdivý, ale princip obíhání planet kolem Slunce popsal Mikuláš Koperník správně. V jeho době mu to však přineslo mnoho potíží.
Související
-
Galileo jako první člověk spatřil měsíce planety Jupiter. Stačil mu k tomu primitivní dalekohled
Tři objekty, které Galileo Galilei zkoumal počátkem 17. století prvním dalekohledem, můžete vidět na obloze v měsíci září. Není k tomu ani potřeba složitá technika.
-
Orlí mlhovinu a Sloupy stvoření ukazuje obří fotografie na fasádě českobudějovické hvězdárny
Obří instalace zdobí fasádu hvězdárny v Českých Budějovicích. Je složena ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.