Orlí mlhovinu a Sloupy stvoření ukazuje obří fotografie na fasádě českobudějovické hvězdárny
Obří fotografie zdobí fasádu hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích. „Je poskládaná ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země a snímá vesmír v infračervené části spektra,“ říká ředitelka hvězdárny a astronomka Jana Tichá.
„Snímek zachycuje oblast Orlí mlhoviny a takzvané Sloupy stvoření, které už známe ze záběrů z Hubbleova kosmického dalekohledu, ale tady jsou v infračervené části spektra, takže krásně vidíme oblasti, kde vznikají nové hvězdy. To jsou ty nejčervenější, nejzářivější oblasti na Sloupech stvoření,“ ukazuje Jana Tichá.
Fotografie je podle ní důkazem toho, že vesmír je ještě barevnější, než jsme si mysleli. S využitím moderních přístrojů ho můžeme vidět pestřejší než při pohledu pouhýma očima a klasickými dalekohledy ve vizuální části spektra.
Právě to chce letos českobudějovická hvězdárna připomínat. „Lidé to uvidí na té velké výtvarné instalaci na budově, která má přes padesát metrů čtverečních, a tudíž je asi největší astronomickou instalací jak v Čechách, tak v širším evropském okolí. A bude to ukazovat i vznikající výstava na plotové galerii, kterou může každý vidět i v době mimo otevírací hodiny a bez vstupenky, zadarmo,“ dodává Jana Tichá.
Související
-
Bruce Willis efekty nejsou tím nejchytřejším řešením, říká astronomka o ohrožení Země asteroidem
Jak zabránit střetu Země s kosmickým tělesem? Tím se pravidelně zabývá mezinárodní konference, které se účastní i ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.
-
Po 43 Sovětech a 43 Američanech se do vesmíru dostal první zástupce jiné země – Vladimír Remek
2. března 1978 vzlétl do vesmíru českobudějovický rodák Vladimír Remek. Na oběžné dráze strávil sedm dní, 22 hodin a 18 minut. Byl prvním kosmonautem z Evropy.
-
Spousta kosmického smetí obklopuje Zemi. Astronomové už přemýšlí, jak ve vesmíru uklidit
Kolem naší planety létá kosmické smetí. „Jsou to statisíce a miliony nefunkčních družic, odpalovacích stupňů raket, polorozpadlých částí těch vraků,“ popisuje astronomka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.