Bruce Willis efekty nejsou tím nejchytřejším řešením, říká astronomka o ohrožení Země asteroidem
Jak zabránit střetu Země s kosmickým tělesem, nejpravděpodobněji s asteroidem? Tím se pravidelně zabývá mezinárodní konference, které se účastní i jihočeská astronomka a ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá.
„Na Kleti měříme polohy blízkozemních asteroidů, včetně těch potenciálně nebezpečných, proto jsme na konferenci pozváni. Je to jeden z problémů, kterým lidstvo může čelit, a je třeba se jím zabývat, stejně jako se zabýváme jinými přírodními katastrofami,“ vysvětluje.
Konference sdružuje odborníky tak, že je možné probrat vše od detekce dosud neznámých těles, přes jejich sledování, určování přesných drah a fyzikálních vlastností, výpočty přiblížení k Zemi až po možnosti, které v případě ohrožení máme.
Čtěte také
Podle Jany Tiché astronomové řeší, jestli by byli schopni těleso odchýlit z kolizní dráhy, zpomalit ho, nebo naopak zrychlit, aby minulo Zemi. „Nejde o to těleso rozbít, protože pak by zbyla spousta poměrně velkých úlomků. Bruce Willis efekty nejsou tím nejchytřejším řešením,“ říká v narážce na hollywoodský film Armageddon.
„V případě menšího tělesa může být podstatnější co nejlépe určit místo dopadu na Zemi a zabývat se možnými důsledky, ať už těleso exploduje ještě ve vzduchu, nebo opravdu dopadne a vytvoří kráter, ze kterého zase vystřelí do výše spousta materiálu,“ dodává astronomka.
Mezinárodní konference je podle ní navíc zajímavá a přínosná díky tomu, že řeší také otázky, jak o problému jednat s politiky, jak vysvětlit lidem, že dopad asteroidu je sice málo pravděpodobný, ale možný, jak předávat veřejnosti informace o tělesech ve vesmíru, jak mluvit s médii i jak rozdílná může být reakce v různých zemích.
Související
-
Hvězdička se proměnila v ohnivou kouli a explodovala. Čeljabinský meteorit způsobil mnoho zranění
Katastrofy jsou náš obor, říká Jana Tichá, ředitelka budějovické hvězdárny s pobočkou na Kleti. Zdejší astronomové se totiž zabývají asteroidy, které mohou ohrozit Zemi.
-
Spousta kosmického smetí obklopuje Zemi. Astronomové už přemýšlí, jak ve vesmíru uklidit
Kolem naší planety létá kosmické smetí. „Jsou to statisíce a miliony nefunkčních družic, odpalovacích stupňů raket, polorozpadlých částí těch vraků,“ popisuje astronomka.
-
Země není středem vesmíru. Po staletí udržovanou nauku převrátil naruby Mikuláš Koperník
Renesanční učenec Mikuláš Koperník, který se narodil 19. února 1473 v polské Toruni, má svůj pomník i na jihu Čech. Je po něm pojmenována mladší kopule hvězdárny na Kleti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.