Po 43 Sovětech a 43 Američanech se do vesmíru dostal první zástupce jiné země – Vladimír Remek

29. březen 2023

2. března 1978 vzlétl do kosmu českobudějovický rodák Vladimír Remek. Na oběžné dráze strávil sedm dní, 22 hodin a 18 minut. Byl prvním kosmonautem z jiné země než Sovětského svazu a USA.

„Vladimír Remek je dodnes považován jaksi za prvního evropského kosmonauta, v každém případě byl prvním ze třetí země po Sovětském svazu a Spojených státech. Vzlétl do vesmíru jako 87. kosmonaut vůbec a je až vtipné, že před ním to bylo přesně napůl – 43 sovětských a 43 amerických astronautů,“ připomíná astronomka Jana Tichá.

Na oběžnou dráhu se Vladimír Remek dostal díky programu, který nabízel zemím tehdejšího takzvaného socialistického tábora, zapojeným do kosmických výzkumů, možnost přípravy a letu vlastního astronauta. Československo tehdy mělo nejlepší výsledky, a proto mohlo vyslat svého zástupce jako první. Vladimír Remek byl vybrán z osmdesáti československých vojenských pilotů.

Let označený jako Sojuz 28 mířil k tehdejší sovětské kosmické stanici. Tam astronauti pobývali a prováděli různé experimenty, například tavili kovové prášky a zkoumali růst řas v mikrogravitaci. Také monitorovali svůj zdravotní stav.

Po návratu na Zemi začal Vladimíru Remkovi, obrazně řečeno, druhý život kosmonauta. „Stal se takovou trochu předváděnou ikonou, což ho rozhodně nebavilo, jak sám říká. Já jsem se s ním setkala několikrát, jednou jsme měli příležitost k docela dlouhému rozhovoru před besedou v roce 2019 a musím říct, že teprve tehdy jsem ho docenila jako člověka, který má obrovský rozhled a vzdělání,“ vypráví Jana Tichá.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová