Žena na loď nepatří. Staré námořnické pravidlo dlouho platilo i ve vesmíru
Na červen připadá dvojí výročí letu žen do vesmíru. První astronautkou na kosmické misi byla Ruska Valentina Těreškovová, která kroužila kolem Země v roce 1963, svůj úkol ale příliš dobře nezvládla. Další žena letěla do kosmu až o dvacet let později, byla to Američanka Sally Rideová.
„Sověti chtěli brzy po Juriji Gagarinovi získat co nejvíc prvenství, to byl zřejmě důvod pro let Valentiny Těreškovové ve Vostoku 6. Nebyla to ale asi úplně nejlépe vybraná kandidátka, dneska se ví, že trpěla těžkou kinetózou, usínala a brečela únavou, byla chvílemi úplně mimo, takže pak už nepanovalo v Sovětském svazu žádné nadšení pro další ženy ve vesmíru,“ říká astronomka Jana Tichá.
V obou vesmírných velmocích podle ní dlouho převládalo staré pravidlo námořníků, že žena na loď nepatří a že na palubě nosí neštěstí. „Shodně se toho drželi v Sovětském svazu i USA. V Americe se začalo uvažovat o přijímání žen do profese astronauta, až když se chystaly raketoplány a předpokládalo se, že se bude létat do vesmíru často a astronautů bude hodně,“ uvádí Jana Tichá.
Dodnes podle ní letělo do vesmíru celkem 77 žen, poslední astronautka byla ze Saúdské Arábie. „Musím bohužel trochu dát za pravdu tomu pravidlu, že ženy na lodi přinášejí smůlu. Zatímco procento žen ve vesmíru se pohybuje kolem deseti až dvanácti procent, podíl žen, které zahynuly při kosmickém letu, je zhruba 24 procent. Například dvě zemřely na palubě raketoplánu Challenger, dvě při havárii raketoplánu Columbia,“ dodává astronomka.
Související
-
Po 43 Sovětech a 43 Američanech se do vesmíru dostal první zástupce jiné země – Vladimír Remek
2. března 1978 vzlétl do vesmíru českobudějovický rodák Vladimír Remek. Na oběžné dráze strávil sedm dní, 22 hodin a 18 minut. Byl prvním kosmonautem z Evropy.
-
Orlí mlhovinu a Sloupy stvoření ukazuje obří fotografie na fasádě českobudějovické hvězdárny
Obří instalace zdobí fasádu hvězdárny v Českých Budějovicích. Je složena ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země.
-
Bruce Willis efekty nejsou tím nejchytřejším řešením, říká astronomka o ohrožení Země asteroidem
Jak zabránit střetu Země s kosmickým tělesem? Tím se pravidelně zabývá mezinárodní konference, které se účastní i ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.