Do poloviny března poutá na obloze pozornost nápadná Venuše, pak zmizí ve večerních červáncích
Na poměrně pozdní termín připadají v roce 2025 Velikonoce. Velikonoční neděle bude až 20. dubna. Souvisí to s fázemi Měsíce, protože velikonoční svátky vždy nastávají po prvním jarním úplňku. „V březnu bude úplněk ještě před jarní rovnodenností, tudíž první jarní úplněk je až v dubnu,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Kdo se chce v březnu podívat po planetách, má šanci v první polovině měsíce vidět nad západem Venuši a Merkur. „Venuše je stále nápadná a krásná, ale pomalu se bude klonit k obzoru. V polovině měsíce už skončí její viditelnost a zmizí nám ve večerních červáncích,“ doplňuje astronomka.
V první polovině noci je dále podle ní možné sledovat Jupiter v souhvězdí Býka a po většinu noci kromě rána načervenalou planetu Mars. Saturn je v březnu nepozorovatelný.
Související
-
Kolem Země prolétá asteroid, který by se v prosinci roku 2032 mohl s naší planetou i střetnout
Nepovedený vánoční dáreček. Tak astronomka Jana Tichá označuje asteroid 2024 YR4, který byl objeven koncem prosince. Není vyloučeno, že se v budoucnu střetne se Zemí.
-
I v roce 2025 bychom měli z našeho území vidět polární záři. Kdy se objeví, ale nikdo předem neví
V roce 2025 se bude opět zvyšovat sluneční činnost, což by podle jihočeské astronomky Jany Tiché mělo přinést příležitost pozorovat i z našeho území polární záři.
-
Zatmění Slunce nastane v roce 2025. Ze dvou zatmění Měsíce bude dobře pozorovatelné jen jedno
Několik zajímavých nebeských úkazů přinese rok 2025. Nastane zatmění Slunce a dvě zatmění Měsíce. Zatmění Slunce bude částečné, a to v sobotu 29. března před polednem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.