Hvězdička se proměnila v ohnivou kouli a explodovala. Čeljabinský meteorit za sebou nechal mnoho zraněných
Katastrofy jsou náš obor, říká Jana Tichá, ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária s pobočkou na Kleti. Zdejší astronomové se totiž zabývají blízkozemními asteroidy, které mohou ohrozit Zemi srážkou, nebo těsným průletem.
Letos uplynulo deset let od exploze čeljabinského meteoritu. „Z hlediska vesmíru to byl poměrně malinký asteroid, o největším rozměru asi 17 metrů, který explodoval ve výšce mezi 30 a 40 kilometry na zemí poblíž milionového ruského města Čeljabinsk na Sibiři,“ připomíná Jana Tichá.
Tlaková vlna vysklila okna a poškodila křehké konstrukce v Čeljabinsku a širokém okolí. „Někde jsem našla údaj, že bylo rozbito asi 200 tisíc metrů čtverečních okenního a podobného skla,“ dodává astronomka.
Explozi meteoritu zachytilo mnoho bezpečnostních a dalších kamer. „Vypadá to děsivě. Na ranní obloze se objevila hvězdička, ta se začala strašně rychle rozjasňovat, až se objevila ohnivá koule, která explodovala. Tlaková vlna smetala semafory a velké okenní tabule v moderních stavbách. I lidé se na chvilinku vznesli do vzduchu a pak padali na zem pokrytou střepy,“ popisuje Jana Tichá.
Čeljabinský meteorit za sebou nenechal žádné mrtvé, ale přes tisíc lidí bylo zraněno. „Většina zranění byla způsobena těmi skleněnými střepy, protože přes všechna poučení, že když se něco děje, máme lehnout na podlahu a krýt si hlavu, spousta lidí s vytřeštěnýma očima zírala, co se děje,“ dodává Jana Tichá.
Související
-
Jarní rovnodennost byla významným bodem roku už pro staré civilizace, začínaly podle ní i kalendáře
Pravidelným březnovým astronomickým úkazem je rovnodennost. Podle definice jde o okamžik, kdy střed slunečního kotouče prochází průsečíkem nebeského rovníku a ekliptiky.
-
Země není středem vesmíru. Po staletí udržovanou nauku převrátil naruby Mikuláš Koperník
Renesanční učenec Mikuláš Koperník, který se narodil 19. února 1473 v polské Toruni, má svůj pomník i na jihu Čech. Je po něm pojmenována mladší kopule hvězdárny na Kleti.
-
Nejtemnější část zimy skončila, za předěl se považuje svátek Hromnice
Na Hromnice o hodinu více, praví známá pranostika. Týká se slunce a délky jeho setrvání na obloze. Od začátku roku se doba slunečního svitu prodloužila o více než hodinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.