Vědec Jan Kopecký ve volném čase fotografuje zvířata, převléká se přitom za hejkala
Viry a nákazami, které postihují především zvířata, se celý život zabývá profesor Jan Kopecký. O imunologii přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve vědecké práci se věnuje především klíšťatům.
Jeho koníčkem je fotografování v přírodě. Za roháči a tesaříky obrovskými jezdí na Hlubokou, za tetřívky, daňky a jeleny na Šumavu. Jeho fotocesty vedou ale i za jarními květy na Pálavu, orchidejemi do Bílých Karpat či za vlhami na česko-rakouské pomezí.
V těchto dnech na přelomu zimy a jara už vyrazil i za kolpíky, kteří mají jediné hnízdiště v Česku u Vrbenských rybníků u Českých Budějovic. Jan Kopecký se zkrátka stal lovcem beze zbraní a každá jeho zdařilá fotografie má svůj příběh.
Své „úlovky“ představuje i v nově vydané knize s názvem Česká příroda. „Často se snažím vyfotografovat ptáky či zvířata v nějaké akci a někdy až na výsledné fotografii objevuji detaily, které mi při samotném fotografování unikly,“ popisuje.
S úsměvem dodává, že ho na jeho cestách můžete potkat v kostýmu, kterému se říká hejkal. I díky němu může splynout s okolím a věnovat se svým lovům, z nichž vznikají jeho nevšední fotografie.
Související
-
Zloděj se pokusil ukrást zlatou báň z vrcholku Černé věže, prozrazuje historik Ivan Bartoš
Památkáře a archeologa Ivana Bartoše jsem v centru Budějovic potkávala řadu let. Byl a je nepřehlédnutelný – svou výškou, rychlou chůzí, kudrnatými vlasy a bystrýma očima.
-
Vratislav Kulhánek pomohl vybudovat největší jihočeskou firmu, pak šéfoval slavné Škodovce
Když se do něčeho pustí, tak zásadně jen na plný plyn. Vratislav Kulhánek se smíchem přiznává, že nejvíc si to užíval, když se v 70. letech účastnil automobilových závodů.
-
S půdou zacházíme neurvale a vymstí se nám to, říká půdní mikrobiolog Miloslav Šimek
Vědec Miloslav Šimek se narodil v Dačicích, poté bydlel na Moravě a nakonec se přestěhoval do Českých Budějovic. Zde působí jako půdní mikrobiolog na Biologickém centru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.