Ve čtyři u Talicha s volejbalovým trenérem Josefem Mejsnarem
„Sejdeme se ve čtyři hodiny v hospodě U Talicha, tam bude klid“, říká mi po telefonu pětadevadesátiletý Josef Mejsnar z Českých Budějovic, když ho žádám o rozhovor.
Úspěšný trenér volejbalových družstev, který se narodil ještě za panování císaře Karla Habsburského a který aktivní trenérskou činnost pověsil na hřebík teprve před čtyřmi lety, přišel do restaurace včas. Na rozdíl ode mne, který jsem tápal mezi paneláky na sídlišti Máj a nemohl hostinec najít. Se slovy „s přáteli si tykám“ mě přivítal pevným stiskem ruky a v tu chvíli bych mu hádal maximálně sedmdesát, pětasedmdesát let.
Josef Mejsnar se narodil ve Valteřicích v Krkonoších. Záhy po jeho narození mu zemřela maminka a on pak vyrůstal v nové rodině svého otce v Praze. V hlavním městě také začal docházet do Sokola na Vinohradech a poprvé se dostal k volejbalu. Živil se jako elektrikář a vedle toho aktivně sportoval. Když v roce 1956 skončil s vlastní sportovní dráhou, vrhnul se na trénování. „Já jsem s trénováním začal docela pozdě,“ vzpomíná na své začátky u družstva mládeže ve Slavoji Vinohrady, „a protože jsme byl starší než jiní trenéři, tak kluci na mě volali táto. A přezdívka Táta mi pak zůstala.“
Vyjmenovat všechny trenérské štace Josefa Mejsnara by vydalo na dlouhý seznam. Každopádně se kvůli volejbalu neváhal stěhovat a v roce 1972 odešel z Prahy do Rakovníka. Po Rakovníku následovalo Ústí nad Labem a v roce 1980 přišel na jih Čech do Českých Budějovic.
Družstvo Škody České Budějovice dovedl v polovině osmdesátých let k titulům žákovských přeborníků ČSR a ČSSR. V roce 1999 začal trénovat žáky družstva EGE České Budějovice a ve svých pětaosmdesáti letech vstoupil do trenérského týmu budějovické Slavie PF, kde se věnoval sportovní výchově žákyň a kadetek. Nyní sice už netrénuje, ale jako divák nevynechává žádné zápasy, které se hrají v Českých Budějovicích. „Volejbal je prostě krásnej sport,“ shrnuje lapidárně Josef Mejsnar na závěr našeho rozhovoru svou sportovní vášeň.
Poslechněte si celé vyprávění tak, jak jej zaznamenal redaktor Filip Černý.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.