Vařil americkým prezidentům, teď se od něj můžete učit v Nových Hradech
Miroslav Dušek se původně vyučil soustružníkem, ale nakonec se stal šéfkuchařem, a to velmi úspěšným. Ke kuchařskému umění jej nepřímo přivedly historické události srpna 1968 v Československu.
„V té době jsem pracoval pro karlínské divadlo, jezdili jsme na různé koncerty, a když jsem se jednou vrátil v noci domů, kamarád mi volá a říká, že jsou tady Rusáci. Nevěřil jsem mu, ale otevřel jsem okno a uvědomil si, že se něco opravdu velkého děje. Asi po týdnu okupace jsem se rozhodl, že budu muset odjet ze země,“ vzpomíná.
Nejprve vyrazil do rakouské Vídně, další cesta vedla do USA. A právě tam začal Miroslav Dušek profesionálně vařit.
„Vždycky jsem měl lásku k vaření, protože táta byl kuchař, a když jsem přijel do USA, znalosti z domova mi přišly vhod. Po týdnu v New Yorku jsem dostal práci u pana Vašaty, on byl legenda v gastronomii. Pracoval jsem s ním pár měsíců a naučil se milovat vaření a vydávat dobré jídlo rychle, čerstvě a ekonomicky. To byl můj základ,“ vypráví.
V kempu mají menu jako v prvotřídním podniku. Vaří tu kuchař z michelinských restaurací
Šumavským hospodám a restauracím obvykle vládnou guláše, řízky nebo bramboráky. V kempu u Úbislavi nedaleko Vimperka ale můžete ochutnat speciality, jaké připravují prvotřídní světoví kuchaři.
V USA získal Miroslav Dušek opravdové renomé. Vyzkoušel si různé provozy, vařil pro bankéře, zajišťoval catering dvěma americkým prezidentům a jeho jídlo ochutnala mimo jiné i zpěvačka Gloria Esfefan.
Po návratu do Čech si chtěl kuchař užít klidný důchod, ale nakonec se stejně ocitl v plném pracovním nasazení. Vařil pro vědce Akademie věd v Nových Hradech a nyní si v tomto městě otevřel vlastní restaurací.
Zde také lidem nabízí, aby od něj čerpali inspiraci. Chystá kuchařské kurzy, i když on sám je tak nenazývá. „Poznal jsem mnoho mezinárodních kuchyní a mám zajímavé zkušenosti, o které bych se chtěl podělit. Chtěl bych lidi inspirovat, jak připravit něco zajímavého k různým příležitostem nebo jak vařit běžně zdravá jídla z lokálních sezónních věcí,“ popisuje.
Jeho práce se pro něj totiž stala především velkým koníčkem. „Když přijdu v pět hodin ráno do kuchyně, postavím se tam a říkám si, jak šťastný jsem. Opravdu si to užívám a čím je člověk starší, tím je klidnější,“ uzavírá.
Související
-
Uvařili 110 perfektních porcí tříchodového menu. Čeští kuchaři ovládli světový pohár
Národní tým kuchařů a cukrářů slaví další velký úspěch. Na prestižní mezinárodní soutěži v Lucemburku vybojoval zlato za teplou kuchyni a stříbro za studenou kuchyni.
-
Symbolem Velikonoc je v rakouských Korutanech sladké kynuté pečivo s cukrem a skořicí
Takzvaný Kärntner Reindling neboli korutanský rendlík patří na velikonoční stůl v sousedním Rakousku. Jedná se o sladké kynuté pečivo, kterým kmotra obdarovává kmotřence.
-
Žena, která učí Čechy jíst květiny, vydala kuchařku s pampeliškovými recepty
Pampelišky jsou tématem další kuchařské knihy Jany Vlkové. Ta sama sebe označuje za kytkožroutku a snaží se ukázat, že jedlé květiny si zaslouží místo na našich talířích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.