V Táboře vzniká centrum pro seniory, nabídne i lůžka pro klienty s Alzheimerovou chorobou
Lékaři označují Alzheimerovu chorobu za epidemii 21. století. Jen v Evropské unii odhalí nový případ každých 30 sekund, v Česku se počet onemocnění od roku 2010 víc než zdvojnásobil.
Podle údajů České alzheimerovské společnosti u nás v současnosti onemocněním trpí asi 150 tisíc lidí. Na jihu Čech funguje několik specializovaných pracovišť, ale kapacity jsou naplněné.
Nové zařízení za 207 milionů korun teď začíná vznikat v Táboře. Stavba centra pro seniory, které nabídne domov se zvláštním režimem a zároveň domov s pečovatelskou službou, patří mezi finančně nejnáročnější akce v historii města.
Zařízení nabídne i 45 lůžek pro klienty, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. „Tábor je druhé největší město v kraji, ale pro klienty s neurodegenerativními stařeckými demencemi je v okolí pouhých 36 lůžek v domově v Chýnově. To je na táborský okres jednoznačně málo,“ říká místostarostka Olga Bastlová.
S tím souhlasí i sociální pracovnice Eva Špallová, která poskytuje poradenství v domácím hospici Jordán. S rodinami klientů trpících stařeckými demencemi se setkává často. „Nemocný a pečující potřebují pomoc často rychle. Péče je dlouhodobá, najednou se ten nemocný zhorší a rodina se ocitá v tísni,“ popisuje.
Čtěte také
Zvláště pokud je pečující sám, může podle ní přijít psychická vyčerpanost nebo vlastní zdravotní obtíže. „Víme o problému sendvičové generace. Děti nemohou pečovat tak, jak by bylo potřeba, protože mají svoje zaměstnání, jiné životní úkoly. Péče o lidi s Alzheimerovou chorobou v posledních stádiích je nesmírně náročná a pobytová zařízení jsou velmi potřeba,“ dodává.
Vznik specializovaného centra pro klienty se stařeckými demencemi je součástí projektu takzvaného třístupňového bydlení pro seniory. Město na něm spolupracuje s Jihočeskou univerzitou. „Je to trend v západní Evropě. Budeme mít u sebe dům s pečovatelskou službou pro 25 klientů, 130 lůžek v domě pro seniory, to je takový ten prostřední stupeň, a 45 lůžek pro ty nejpostiženější Alzheimerovou chorobou,“ popisuje starosta Štěpán Pavlík.
Stavba nového centra pro seniory v Táboře potrvá zhruba dva roky. První klienti by se do něj měli nastěhovat začátkem roku 2022.
Související
-
Když senior nechá puštěný plyn a z obchodu přinese jen zbytečnosti, je načase začít o něj pečovat
Že musíme, nebo měli bychom, pomáhat starším a nemocným lidem, je jasné. Otázkou ale je, jestli víme jak. A také, kdo pomůže nám. Proto jsme připravili cyklus na toto téma.
-
Město Tábor si vezme úvěr ve výši 50 milionů na stavbu centra pro seniory
Tábor v příštím roce počítá se splácením bankovních úvěrů v celkové výši 90 milionů korun. To je suma, která se rovná polovině ročního provozního přebytku.
-
Mobilní hospice vyhlásily Papučový den. Osvětová kampaň má ukázat, že umírat doma je možné
Pondělní Papučový den byl první akcí Týdne pro mobilní hospice. Osvětová kampaň má připomenout službu sociálního zařízení určenou pro lidi v terminálním stádiu nemoci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Interpol chce identifikovat 46 žen. Jejich pozůstatky našel po celé Evropě, žádá o pomoc veřejnost