Mobilní hospice vyhlásily Papučový den. Osvětová kampaň má ukázat, že umírat doma je možné

8. říjen 2019 09:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zaměstnanci českobudějovického domácího hospice svaté Veroniky uspořádali osvětovou kampaň ve vestibulu nemocnice

Pondělní Papučový den byl první akcí Týdne pro mobilní hospice. Osvětová kampaň má lidem připomenout službu sociálního zařízení určenou pro lidi v terminálním stádiu nemoci.

Příznivci domácích hospiců mohli vyjít v domácí obuvi do ulic jihočeských měst. V papučích budou po celý týden veřejnost seznamovat se svou činností i zaměstnanci českobudějovického Domácího hospice svaté Veroniky.

„Chceme šířit myšlenku, že pečovat doma se dá až do konce. V hospici se staráme v devadesáti procentech případů o onkologicky nemocné pacienty, všechno jsou to pacienti v terminálním stadiu onemocnění,“ vysvětlují ve vestibulu českobudějovické nemocnice pečovatelka Gita, sociální pracovnice Anna a zdravotnice Lucie.

Čtěte také

Podle sociální pracovnice Anny Hojkové má osvěta o hospicové péči stále smysl. „Myslím si, že je potřeba tu osvětu pořád dělat, protože s námi se většinou lidé potkávají až ve chvíli, kdy to opravdu potřebují, a ty informace dost často chybí. Potom se k nám dostávají ve fázi, kdy už je to pozdě. My třeba ani nestihneme všechno vyřídit a pacienta přijmout,“ vysvětluje.

Ve vestibulu českobudějovické nemocnice budou pracovnice Domácího hospice svaté Veroniky do pátku. Dále se v rámci Týdne pro mobilní hospicovou péči uskuteční ve středu beseda v klubu Horká vana na téma Naděje a obavy spojené s konečností života.

Ve čtvrtek se navíc koná benefiční koncert pro hospic v Kostele Božského srdce Páně na Rudolfovské třídě. Vystoupí pěvecký sbor Canzonetta, jako host zazpívá Pavlína Jíšová.

autor: Mária Pfeiferová
Spustit audio

Související