U Nažidel na Českokrumlovsku začala výstavba poslední části dálnice D3 směrem k hranicím

10. leden 2024 08:23

Dálniční napojení Jihočeského kraje na Rakousko se po desítkách let příprav stává realitou. Silničáři zahájili stavbu dálnice D3 v úseku Nažidla – Dolní Dvořiště, který skončí přímo na státních hranicích. Hotovo má být za dva roky. Řidičům to přinese zejména výrazně bezpečnější jízdu a také zrychlení cesty.

Moment, na který se čekalo desítky let. První kladné stanovisko EIA pro tuto stavbu úřady vydaly už v roce 2005. Poté ale do příprav zasáhla hospodářská krize, stát začal šetřit a příprava části dálnice se pozastavila.

„Posléze do toho vstoupil další velmi nepříjemný aspekt, a to zrušení původní EIA, která byla ještě podle starého zákona. Takže jsme museli opakovat celý proces a stanovisko bylo vydáno až v roce 2020. Od té doby jsme nastartovali přípravu opravdu naplno, abychom to zvládli co nejdříve. A je začátek roku 2024 a konečně stavíme,“ říká generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Úsek je dlouhý zhruba 3,5 kilometru a povede převážně po trase stávající silnice I/3. Náklady na stavbu dosáhnou téměř 875 milionů korun bez daně.

„Využíváme polovinu silnice I/3, což znamená trochu zdržení, protože musíme nejdřív postavit pravou polovinu dálnice, převést na ni dopravu a pak teprve levou polovinu. Každopádně předpokládáme, že bychom to mohli za dvě stavební sezony stihnout a na konci roku 2025, nejpozději začátkem roku 2026 by se po dálnici mohlo jezdit,“ dodává Radek Mátl.

Čtěte také

Ministr dopravy Martin Kupka zdůrazňuje aspekt bezpečnosti jako jeden z hlavních benefitů, které dálniční úsek přinese. „Tato část současné silnice patří k nejnebezpečnějším v Česku. Koneckonců před 21 lety tu došlo ke známé tragické havárii u Nažidel. Teď konečně splácí Česká republika dluh vůči všem, kteří žijí v okolí, aby jezdili po bezpečné komunikaci,“ uvádí.

Zhruba do dvou měsíců by měla začít také stavba další části D3 mezi Kaplicí-nádražím a Nažidly, která přímo navazuje na úsek směřující ke státním hranicím.

Jihočeská část dálnice D3 letos podle ministra Martina Kupky zažije zásadní posun. „Na konci letošního roku otevřeme důležitý třicetikilometrový úsek od konce současné D3 před Českými Budějovicemi, obchvat Českých Budějovic a dokončená dálnice bude končit u Kaplice-nádraží,“ připomíná.

Zástupci rakouského státního podniku Asfinag na zahájení potvrdili, že navazující úsek rychlostní silnice S10 na druhé straně hranic by měl být hotový nejpozději v roce 2031.

Spustit audio

Související