Tomáš Etzler natočil dokumentární film v čínském sirotčinci. Narušil tak jedno tabu

6. únor 2022

O lidech, kteří žijí na okraji zájmu čínské společnosti, natočil filmový dokument novinář Tomáš Etzler. Snímek ze sirotčince má název Nebe. Autor zároveň přiznává, že nápad se zrodil vlastně z nouze.

„S kolegy jsme si často říkali, že je škoda, že řadu velkých témat, na která narážíme, můžeme zpracovat jen do krátkých televizních reportáží, že by bylo prima dělat delší formáty. Vždy jsme ale narazili na problém, že na to nemáme dostatek času ani peněz. Mě pak napadlo, že když najdeme prostředí, kam vejdeme, strávíme tam pár dnů a budeme mít silný příběh, je to možná ta cesta,“ vypráví.

Ani to ale nebylo úplně jednoduché. „Natáčení bylo v podstatě krátké, ale dostat se do toho sirotčince trvalo měsíce, protože v Číně jsou handicapovaní a sirotci celkem tabu téma. Netušil jsem, jak to bude obtížné,“ líčí Tomáš Etzler.

Rozhovor s novinářem Tomáše Etzlerem o čínském sirotčinci, jeho obyvatelích a natáčení dokumentu si poslechněte v magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.