Texty už nepíšu, aby se někoho nedotkl, říká herec a písničkář Jiří Schmitzer

24. listopad 2019

Jako osobitý písničkář se představil herec Jiří Schmitzer ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Koncertní veřejná nahrávka byla z jeho pohledu spíše výjimečnou zkušeností.

K rozhlasu má však Jiří Schmitzer podle svých slov vztah od malička. „Jako kluk jsem stavěl krystalky a tyhle věci, to bylo nádherné. Tohle bylo poprvé, kdy jsem se setkal s rozhlasem, a teď je pro mě nenahraditelný. Já hodně jezdím, takže také hodně poslouchám,“ řekl.

Ze skladeb Jiřího Schmitzera je cítit písničkářství na folkové bázi, ale také to, že vyrůstal s bigbítem. „Ještě než jsem sám začal hrát, tak jsem poslouchal třeba Beatles, potom jsem ale inklinoval k tvrdšímu žánru,“ zmínil.

Čtěte také

V souvislosti s jeho písněmi mnoha lidem vytane na mysli humor, ale také jistý druh melancholie. „O tom já vůbec nemůžu mluvit, to je věc kritiků, jestli to chtějí nějak popisovat,“ reagoval.

„Když jsem něco psal, tak jsem nevěděl, co píšu. Měl jsem to třeba hotové za deset minut, nějak jsem to poskládal, ale nikdy jsem neměl záměr. Vzhledem k tomu, že přešel určitý čas, člověk najednou cítí nějakou zodpovědnost, tak už ty texty nepíšu, aby se někoho třeba taky nedotkl,“ dodal Jiří Schmitzer.

Zastavení na koncertu herce a zpěváka Jiřího Schmitzera nabízí kulturní magazín Kavárna. Dále se ohlíží za premiérou Smetanovy opery Dalibor v divadelní Boudě v Českých Budějovicích, představuje malíře pravěkých zvířat Jana Sováka a připomíná album kapely Olympic Pták Rosomák, které vychází v rozšířené verzi.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související