Tenkrát. Původní česká píseň zpěváka sametového hlasu Jiřího Vašíčka se v podání hvězdy Brendy Lee stala hitem i v Americe

6. srpen 2023

Jiří Vašíček, jenž přišel na svět 6. srpna 1933 a který dokázal vyprodat pražskou Lucernu, byl jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků před nástupem Karla Gotta. A patřil – spolu s Rudolfem Cortésem, Milanem Chladilem nebo Richardem Adamem – ke generaci zpěváků, kteří opravdu uměli zpívat.

Příběh Jiřího Vašíčka je navíc dosti působivý. Jeho dětské osudy měly cosi společného s příběhem hlavního hrdiny románu Alana Marshalla (i filmu) Už zase skáču přes kaluže. Ve dvou letech byly totiž jeho nohy postiženy dětskou obrnou. Chlapec velikánskou vůlí levou nohu rozhýbal, avšak pravá již zůstala postižena natrvalo. A s tímto fyzickým handicapem se musel i na pódiu vyrovnávat celý život.

Temný baryton Jiřího Vašíčka předurčoval pro romantický kantilénový repertoár a rychle si získával obdivovatele, nebo spíše obdivovatelky.

Čtěte také

Jiří Vašíček, který zpíval s plejádou nejlepších českých orchestrů včetně Gustava Broma nebo Karla Vlacha, už od pozdních 50. let zaznamenal celou řadu úspěchů, k nimž patřila třeba Píseň o mušli. Avšak životního hitu se dočkal až v roce 1964 v písničce s ryze nostalgickým názvem Tenkrát. Svým způsobem jde o největší hit české populární hudby.

Souběhem okolností se toto dílko autorů Dalibora Baslera a Vladimíra Rohleny dostalo až k velké hvězdě Brendě Lee, která ji pod anglickým názvem Truly, Truly True přivedla v roce 1965 až do relativně vyšších pater amerického hitového žebříčku.

Jiří Vašíček zemřel 13. listopadu roku 2001 ve věku 68 let. Poslední léta prožil v ústraní v domově důchodců.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.