Příkrou strání ať se nese jódlování aneb oblíbené písničky, v nichž se jódluje

23. červen 2024

Jestli máte rádi jódlování, tak by vás měla zaujmout půlhodinka pod Světly ramp, neboť v ní bude mít  tento způsob zpěvu prostor vysoce nadprůměrný. Já mám jódlování rád a Waldemar Matuška. To je správná písnička na začátek. 

Ivo Fischer českým textem opatřil lidovku Freunde der Berge pro album Waldemar otevřeného do různých koutů světa a vydaného v roce 1972. Waldemara Matušku doprovodily vokálně Květa Macurová a Zdena Patrochová a orchestr Václava Hybše. Ostatně, tato písnička zazní rovněž v původním jazyce, tedy v němčině.

Vzato suše encyklopedicky - jódlování je zvláštní druh zpěvu, rozšířený především v oblasti Tyrolských Alp. Hlas zpívajícího při něm přeskakuje z hrudního rejstříku do falzetu, a to ve velkých intervalových skocích. Jódlování v Alpách původně sloužilo ke zvláštnímu dorozumívání horalů a pastevců.

Podobný typ zpěvu byl zaznamenán též u jiných, geograficky, vzdálených národů. A k jódlování můžeme vlastně přiřadit i šumavské jukání. Docela mimořádně silnou odezvu nalezlo jódlování, neboli yodeling, v americké hudbě country and western a přeneseně samozřejmě dál. Výmluvnými příklady v pořadu budou v pořadu písničky Jimmieho Rodgerse, Greenhorns s Michalem Tučným nebo Slima Whitmana. 

Bude toho však s jódlováním ještě více. Světla ramp si poslechněte online.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.