Svůj hit Zamilovaná si Lenka Filipová přivezla z Francie, píseň totiž napsal a proslavil Francis Cabrel

Na rychle měnícím se pop-hudebním bojišti o pozornost a slávu je neustálý provoz. Jedni, ještě včera milovaní, odcházejí do zapomnění, aby je vystřídali jiní, dost možná s ještě kratší dobou hvězdného záření. A pak jsou tu ti, kteří zůstávají, ač třeba nikdy nebyli v plném světle oslavných ohňostrojů.

Lenka Filipová se vlastně docela v tichosti stala oblíbenkyní hudebních dramaturgů stavějících playlisty rádií pro takzvané dospělé publikum. Její mírné podání příjemných písniček bez ostnů, které někoho potěší a jinému nevadí, obíhají v českém rozhlasovém éteru desítky let.

A některé můžeme směle označit za hity. Bez pochybností právě takovou lichotivou nálepku snese písnička Zamilovaná, která v roce 1981 dala název i jejímu prvnímu albu.

Filipová za ni vděčí svým francouzským zkušenostem – neboli studiu na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Originál totiž vzniknul právě tam, ve Francii, kde jej v roce 1979 napsal i proslavil zpěvák Francis Cabrel. 

Původní skladbu a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.