Jako kotě si příst patří mezi největší hity Jiřího Grossmana. Před ním už ale písničku zpíval slavný Dean Martin
Jiří Grossmann měl vedle vrozeného smyslu pro humor i řadu dalších nadání. Snadno se učil jazyky, bravurně zvládal matematické příklady, vášnivě rád luštil křížovky.
Především ale miloval country hudbu, jíž uměl skvěle textovat i zpívat, a byl to duší i tělem optimista a romantik, který věřil, že humor a poezie dokáží prodloužit lidem život a dělají ho šťastnějším.
Všechno je to slyšet i z písniček, které po sobě zanechal. Jednu z těch nejpopulárnějších, Jako kotě si příst, si velmi pěkně a s darem osobitého podání přivlastnil, byť mu vzorem stál interpret z kategorie nejtěžších vah.
Dean Martin totiž rozhodně nespadá do škatulky country pěvců. Dalece ji překračuje mnoha směry, koneckonců proto taky patřil do elitní společnosti amerických superzpěváků a takzvaných entertainerů. Ostatně jeho bravurně swingující hlas ze skladby Too Many Chiefs Not Enough Indians dodnes dělá lahodnou tříminutovou hudební delikatesu.
Originál písně a její českou coververzi můžete porovnat v hudební rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Píseň Máme svůj ráj v podání Minnesengrů je jihočeskou verzí hitu Paula McCartneyho
Když jihočeští Minnesengři nahrávali skladbu Máme svůj ráj, pomalu zaokrouhlovali dobu své existence na kulatých deset let. A zamýšleli se nad tím, kam se v hudbě vydají.
-
Kubánskou píseň Guantanamera převedl do češtiny Wabi Daněk s humorem a napsal Franta má péra
Humor má mnoho podob a mnoho je i měřítek vkusu, podle nichž s ním autoři zacházejí. Na Kubě by se asi divili, co si dovolil nacpat k melodii písně Guantanamera Wabi Daněk.
-
Píseň Divoká růže Pavel Bobek s Marií Rotrovou převzali od Australanů Nicka Cavea a Kylie Minoque
Pavel Bobek i Marie Rottrová vždycky patřili ke zpěvákům, kteří si dávali záležet na výběru repertoáru. Oba mnohokrát projevili vytříbený vkus, jen výjimečně se spletli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.