Svatoštěpánské ozvěny z vánočního koncertu BROLNu v bechyňském kostele s krásnými koledami

Pro svatoštěpánské dopoledne jsme připravili půlhodinové vánoční hudební pozdravy a ozvěny z Bechyně. Tam se ve zcela zaplněném kostele svatého Michaela o druhé adventní neděli uskutečnil koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů s primášem Petrem Varmužou, letos slavícího sedmdesát let od založení.

V kostele bylo velice chladno, což byla těžká zkouška pro hudebníky i zpěváky BROLNu. Rozehřívali však publikum interpretací a krásou vánočních koled.

„Dvě holoubátka pěkný červený, vem holka šátek, dej nám koledy.“ Tato slova zazněla ve vstupní vánoční koledě z úst zpěváka Aleše Smutného, který jinak má svou vlastní cimbálovou muziku a dříve byl primášem doprovodné kapely Jožky Černého.

„Vánoční hudba BROLNu dokáže publikum opravdu zasáhnout a já to při adventních koncertech tak cítím,“ poznamenal Aleš Smutný po bechyňském vystoupení. V kostele svatého Michaela ho doplnili zpěváci František Černý, Kateřina Martykánová a Kamila Tomšejová.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.