Stefan Zweig: Leporella. Příběh o podivné a nepříliš bystré služce, která poprvé v životě opustila rodnou ves

20. únor 2022

Dokonalá psychologická kresba „tupého stvoření z Tyrol“, staré zkostnatělé panny, která vypadá jako utahaný tyrolský kůň, pracně myslí a pomalu chápe, málokdy s někým promluví a vůbec se nesměje.

Účinkují: Igor Bareš, František Derfler, Miroslava Kolářová
Napsal: Stefan Zweig
Překlad: Ivana Vízdalová
Zvukový mistr: Igor Boháček
Režie: Eva Řehořová
Natočeno: v roce 1998

Těsně před čtyřicítkou Krešenca Anna Aloisia poprvé opouští svou rodnou horskou ves a odjíždí do Vídně, aby si coby služebná vydělala nějaké peníze. Přezdívku Leporella jí podle postavy sluhy Leporella v opeře Don Giovanni dá jedna z milenek jejího pána.

Povídku Leporella napsal rakouský spisovatel Stefan Zweig ve 20. letech minulého století. V češtině vyšla například ve výboru s názvem Příběhy vášně a lhostejnosti (1993).

Rozhlasová verze příběhu vznikla v brněnském studiu v roce 1998, v režii Evy Řehořové ji načetli Igor Bareš, František Derfler a Miroslava Kolářová.

Příliš netrpělivý, jdu napřed

Romanopisec, povídkář, překladatel, kritik a esejista Stefan Zweig zemřel před 80 lety – 23. února 1942 v brazilském Petrópolis, kde se svojí druhou ženou dobrovolně ukončil svůj život. Bylo mu šedesát let.

„Dříve než se ze svobodné vůle a s jasným vědomím rozžehnám s životem, cítím se nucen splnit poslední povinnost: poděkovat upřímně této divuplné zemi Brazílii, jež mně i mé práci poskytla tolik dobrého a pohostinného klidu. Měl jsem tu zemi každý den raději a nikde jinde bych byl nechtěl svůj život vybudovat ze zcela nových základů, když svět mé vlastní řeči pro mne zanikl a moje duchovní vlast Evropa sebe samou ničí. Ale je-li vám šedesát, bylo by potřebí zvláštních sil, aby bylo možno začínat úplně znovu. A moje jsou vyčerpány dlouhými lety putování bez vlasti. Pokládám tedy za lepší, přerušiti včas a se vztyčeným čelem život, pro nějž duševní práce byl vždy nejryzejší radostí a osobní svoboda nejvyšším statkem pozemským. Zdravím všechny své přátele! Kéž spatří ještě jitřenku po dlouhé noci! Já, příliš netrpělivý, jdu napřed.“

Krátce před smrtí v brazilském Pétropolis dopsal Stefan Zweig své paměti, které začal psát v americkém exilu v roce 1941. Více než půlstoletí po napsání vyšly Zweigovy skvělé memoáry pod názvem Svět včerejška v roce 1994 poprvé také v češtině.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.