Stefan Zweig: Leporella. Příběh o podivné a nepříliš bystré služce, která poprvé v životě opustila rodnou ves

20. únor 2022

Dokonalá psychologická kresba „tupého stvoření z Tyrol“, staré zkostnatělé panny, která vypadá jako utahaný tyrolský kůň, pracně myslí a pomalu chápe, málokdy s někým promluví a vůbec se nesměje.

Účinkují: Igor Bareš, František Derfler, Miroslava Kolářová
Napsal: Stefan Zweig
Překlad: Ivana Vízdalová
Zvukový mistr: Igor Boháček
Režie: Eva Řehořová
Natočeno: v roce 1998

Těsně před čtyřicítkou Krešenca Anna Aloisia poprvé opouští svou rodnou horskou ves a odjíždí do Vídně, aby si coby služebná vydělala nějaké peníze. Přezdívku Leporella jí podle postavy sluhy Leporella v opeře Don Giovanni dá jedna z milenek jejího pána.

Povídku Leporella napsal rakouský spisovatel Stefan Zweig ve 20. letech minulého století. V češtině vyšla například ve výboru s názvem Příběhy vášně a lhostejnosti (1993).

Rozhlasová verze příběhu vznikla v brněnském studiu v roce 1998, v režii Evy Řehořové ji načetli Igor Bareš, František Derfler a Miroslava Kolářová.

Příliš netrpělivý, jdu napřed

Romanopisec, povídkář, překladatel, kritik a esejista Stefan Zweig zemřel před 80 lety – 23. února 1942 v brazilském Petrópolis, kde se svojí druhou ženou dobrovolně ukončil svůj život. Bylo mu šedesát let.

„Dříve než se ze svobodné vůle a s jasným vědomím rozžehnám s životem, cítím se nucen splnit poslední povinnost: poděkovat upřímně této divuplné zemi Brazílii, jež mně i mé práci poskytla tolik dobrého a pohostinného klidu. Měl jsem tu zemi každý den raději a nikde jinde bych byl nechtěl svůj život vybudovat ze zcela nových základů, když svět mé vlastní řeči pro mne zanikl a moje duchovní vlast Evropa sebe samou ničí. Ale je-li vám šedesát, bylo by potřebí zvláštních sil, aby bylo možno začínat úplně znovu. A moje jsou vyčerpány dlouhými lety putování bez vlasti. Pokládám tedy za lepší, přerušiti včas a se vztyčeným čelem život, pro nějž duševní práce byl vždy nejryzejší radostí a osobní svoboda nejvyšším statkem pozemským. Zdravím všechny své přátele! Kéž spatří ještě jitřenku po dlouhé noci! Já, příliš netrpělivý, jdu napřed.“

Krátce před smrtí v brazilském Pétropolis dopsal Stefan Zweig své paměti, které začal psát v americkém exilu v roce 1941. Více než půlstoletí po napsání vyšly Zweigovy skvělé memoáry pod názvem Svět včerejška v roce 1994 poprvé také v češtině.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.