Spolkový dům, Armáďák, Slavie. Budějovické společenské centrum projektoval pro německý spolek český architekt

15. květen 2022

Park v Dukelské ulici v Českých Budějovicích býval zahradou, na jejímž konci se rozkládala městská plovárna. Tam, kde vede nyní hlavní silnice, bývaly tenisové kurty a hřiště.

V nedělním Vltavínu vás pozveme na májovou procházku centrem Českých Budějovic. Díky archivním záznamům si totiž užijeme něco jako stroj času a poodhalíme historii kulturního domu, který dnes známe jako Slavii, a přilehlého parku v Dukelské ulici.

A historie je to nadmíru zajímavá. Dozvíte se například, že budějovické kulturní a společenské centrum projektoval pro německý spolek český architekt. Pořad si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.