Slavný román Krakatit dopsal Karel Čapek ve výletní restauraci Rudolfov u Jindřichova Hradce
Je to první samostatná stavba architekta Josefa Zítka, který se spolupodílel na projektu Národního divadla. Výletní restauraci Rudolfov u Jindřichova Hradce navrhl koncem 19. století tak zdařile, že její kouzlo lákalo k prázdninovým pobytům bratry Josefa a Karla Čapkovy. A právě tady, přesně před sto lety, našel spisovatel Karel Čapek inspiraci k dokončení svého románu Krakatit.
„Je známo, že Karel Čapek tady ve výletní restauraci Rudolfov napsal zhruba dvě třetiny románu Krakatit. Šlo o druhou a třetí třetinu, dílo tady dopsal,“ potvrzuje majitel restaurace Petr Chvojka.
Do Rudolfova často a rád zajížděl Karlův bratr Josef Čapek s manželkou Jarmilou. Karel je tady dvakrát navštívil. Poprvé jen krátce, ale podruhé přijel v roce 1923 koncem července a zůstal až do začátku září.
„Karel Čapek uvítal, že je restaurace vzdálena asi půl hodiny od města. Líbilo se mu, že je v Rudolfově ohromný klid, který potřeboval na práci, chladno, hezký les, na který se díval z okna. Kromě psaní Krakatitu sbíral houby a odpočíval,“ líčí Petra Lecnarová, která se dílem Karla Čapka podrobně zabývá.
Výletní restaurace Rudolfov u Jindřichova Hradce se v současnosti opravuje. Pracuje se v přízemí, kde byl výčep s hospodou a sálem, i v patře. „Tam se podle plánů nacházely tři pokoje. Dva byly průchozí, jeden samostatný. A Karel Čapek pravděpodobně v této části dopisoval svůj román, protože se v jednom z dopisů zmiňuje, že má výhled na les a že cítí ten chlad, což mu dělá dobře,“ dodává Petr Chvojka.
Důkaz o dokončení Krakatitu v Rudolfově přináší dopis, který Karel Čapek napsal 7. září 1923 své přítelkyni Věře Hrůzové: „Milá Věro, už dávno jsem vám chtěl psát, ale odkládal jsem to na slavnostní okamžik, kdy budu moci začít slovy: Jsem hotov. Jsem tedy hotov s Krakatitem, ale bohužel není to tak slavnostní pocit, jak jsem si představoval. Naopak, je mi nějak prázdno, jako bych byl vykuchán. Dopsal jsem to v Rudolfově odhodlán, že se odtamtud nehnu, pokud neudělám tečku a konec.“
Související
-
U Kvildy měla být podzemní Hitlerova továrna. V těchto místech se odehrává bestseller Prameny Vltavy
V šumavských lesích na Františkově u Kvildy najdou mrtvou studentku v pruhovaném pyžamu s židovskou hvězdou. Tak začíná úspěšný román jihočeské autorky Petry Klabouchové.
-
Údolí smrti je mezi zaniklou obcí Kamenná Hlava a hranicí. Tady zastřelili pohraničníci nejvíc lidí
Už podle něj vznikla rozhlasová četba na pokračování, divadelní hra a teď je ve střižně i televizní minisérie. Román Návrat Krále Šumavy Davida Jana Žáka budí zájem.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útok Hamásu 7. října nebyl překvapením. Varovaly jsme, ale armáda neposlouchala, říkají vojákyně
-
Zapšklý, bez vize, schopný paktu s Čínou i Ruskem. Orbán problémy EU nevyřeší, míní Zdechovský
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Vláda prodloužila stav nebezpečí v obcích zasažených povodněmi. Usnadní organizaci pomoci