Údolí smrti je mezi zaniklou šumavskou obcí Kamenná Hlava a hranicí. Tady zastřelili pohraničníci nejvíc lidí
Už podle něj vznikla rozhlasová četba na pokračování, divadelní hra a teď je ve střižně i televizní minisérie. Román Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka vyšel před deseti lety, ale teprve teď zaznamenal obrovský zájem o další zpracování.
Srdce čtenářů si ale hlavní hrdina, legendární nepolapitelný převadeč Josef Hasil, získal už dávno. Mrštný houževnatý chlapík nevelké postavy pomáhal po druhé světové válce utéct za hranice těm, kteří se znelíbili nastupující komunistické diktatuře.
Zajímavé je i dnes zamířit na místa, kudy Josef Hasil chodil a kde se odehrává i román Davida Jana Žáka. Jedním z nich je zaniklá šumavská obec Kamenná Hlava nedaleko Českých Žlebů, z níž je vidět na takzvané Údolí smrti. „Údolí smrti se mu říká proto, že tady zemřelo nejvíc lidí, tady jich pohraničníci zastřelili nejvíc,“ přibližuje spisovatel.
Josef Hasil podle něj cestu přes České Žleby využíval proto, že jeho bratr Bohumil tu jako malý kluk pásl krávy. „Hasilové to tady znali velice dobře. Chodili tudy, protože je to přehledné,“ ukazuje.
Čtěte také
„Vím přesně, že když půjdu pořád dolů, dojdu k hraničnímu potoku. Tímhle směrem je hranice. Jsme také kousek od místa, kde byl zastřelen Bohumil Hasil. Kdybychom se dali doprava, narazíme na Horní a Dolní Cazov, dvě vysídlené německé vesnice, kde byl úkryt,“ líčí David Jan Žák.
Horní a Dolní Cazov také hrají v jeho románu velkou roli. „Tam byla spousta přestřelek. Co se týče terénu, Hasil věděl, že se tady může schovat a také snadno vidí hlídku, takže se jí může vyhnout. Chodil přes Údolí smrti nebo přes Radvanovický vrch. Také se chodilo směrem na Mlaka, případně až přes Nové údolí. On tady opravdu znal každý kámen,“ přibližuje cesty slavného převaděče.
Projít místa, kde se odehrává román Návrat Krále Šumavy, rozhodně stojí za to. Jsou to místa tajemná, magická, jsou to místa, která mají paměť.
Související
-
Příběh legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila ožívá. Minisérii natáčí režisér David Ondříček
Příběh o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi vzniká u česko-bavorských hranic. Štáb se vydal do míst, která ve svém románu Návrat Krále Šumavy popisuje David Jan Žák.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
-
Budějovičtí se k předkům z vykřičených domů hrdě hlásí, říká autor příběhu z nevěstinců Jan Štifter
Café Groll. Tak se jmenuje novela Jana Štiftera o prvorepublikových prostitutkách z centra Českých Budějovic. Vznikla podle ní divadelní inscenace i rozhlasová četba.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soudce Kafka po sobě nechal spoustu nedodělané práce. Od svých kolegů si půjčil 250 tisíc korun
-
‚Rozhodli se mě zabít.‘ Soudce Kafka mluví o vydírání, novinář v jeho příběhu vidí trhliny
-
Sonická zbraň v Bělehradě? Znělo to jako auto v plné rychlosti. Bála jsem se o život, popisuje protestující
-
Obžalovaný advokát z Pardubic vyvázl z vazby za 3,7 milionu korun. Neručí navíc jen svými penězi