Kruhy v obilí se objevily u Sedlece na Českobudějovicku. Není to dílo mimozemšťanů, ale divokých hus
Dříve vzácnost, dnes zcela běžný pták. Na Českobudějovicku se letos pohybovala tisícihlavá hejna divokých hus nejen v okolí rybníků, ale také na polích. Příliš nadšení z toho nejsou zemědělci, protože jim husy ničí budoucí úrodu obilí.
„Husy nalétávaly tady z té strany, bylo tu tisícihlavé hejno. Když už to bylo sešlapané, nalétávaly u Pištína na poli, ve vrbách,“ ukazuje místa, kde se během posledních dvou měsíců objevovala až tisícihlavá hejna hus běločelých, předseda Zemědělského obchodního družstva Blata ze Sedlece na Českobudějovicku Milan Pešek. Po husách zůstaly i kruhy v obilí.
„Když byl někde tmavě zelený porost a nalétly tam husy, za hodinu až dvě to bylo hnědé. Tam, kde dosedly a pošlapaly porost, to možná až tak velký problém nebude, ale problém bude, jestli vytáhly rostliny i s kořínky. Pak je rostlina pryč a je to nenávratná škoda. Nebylo to jenom na pár hektarech, ale na stovkách hektarů,“ dodává.
Zemědělci se ve spolupráci s myslivci snažili početná hejna hus rozehnat. Podle Milana Peška to ale bylo marné. „Na jednom poli jsem se snažil husy plašit, ale ony jsou tak chytré, že si ze mě prostě dělají srandu. Jenom popolétly a neměl jsem šanci je odehnat,“ popisuje.
Čtěte také
Hejna hus běločelých, které u nás zimují, se každoročně zvětšují. Můžou za to mimo jiné i teplé zimy. „Rybníky nezamrzají na tak dlouhou dobu, jak tomu bývalo dříve, a také pole nezapadají sněhovou pokrývkou tak často. Husy síky tomu nacházejí dostatečné množství vhodné potravy, především na ozimech,“ vysvětluje ornitolog Jiří Hamáček.
Další hypotéza podle něj souvisí s inteligencí hus a jejich migrací. „Husy jsou velmi chytré a ihned po začátku lovné sezony opouštějí náš kraj a přesouvají se do Německa, kde začíná lovná sezona hus zhruba o měsíc později. Podobně činí husy z Maďarska, Rakouska, kde začíná lovná sezona naopak dříve, a husy se odsud přesouvají přes náš region do Německa, kde se společně shromažďují na jezerech,“ říká.
Zatímco husy běločelé odlétly, husy divoké se do Čech naopak vrátily z teplých krajin. V současnosti hnízdí a vyvádějí mláďata, takže na polích se jich už mnoho nezdržuje.
Související
-
Záhadou je pro ornitology orel východní, který už několik let žije na Třeboňsku. Spíš tu ale škodí
Orel východní obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají v rybniční oblasti na Třeboňsku.
-
Žáby se vydaly klást vajíčka. Do terénu proto musí i ochránci, kteří obojživelníky sbírají u zábran
Dobrovolníci na Šumavě vyzvedávají žáby zachycené ve sběrných nádobách a kontrolují zábrany. Zachraňují tisíce obojživelníků, kteří se vydávají klást vajíčka do rybníků.
-
Břehule, rosničky, čolci i samotářské včely nachází útočiště v bývalé pískovně u Plané nad Lužnicí
Studenti pomáhají s obnovou tůní a mokřadů u Plané nad Lužnicí na Táborsku. Nové biotopy vznikají na místech, kde se nedávno těžil písek. Útočiště tam najde řada živočichů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lékařka: V roce 2050 budeme umírat víc na infekce než na infarkty. Může za to nadužívání antibiotik
-
Konvalinka: Vysoké školy se bojí nepopulárních změn. Mohly nabírat méně doktorandů a lépe je platit
-
Debata o euru ožívá. ‚V krizi může být společná měna bezpečným přístavem,‘ soudí ekonom Lacina
-
Chorvatský prezident Milanović obhájil mandát. Získal 74 procent hlasů, plyne z průběžných výsledků