„Jedině do pekla, jiné cesty pro vaši rasu nemáme.“ Památník holokaustu Romů a Sintů vznikl v Letech u Písku
Vzpomínky pamětníků nebo dochované předměty denní potřeby po vězních jsou k vidění v nové expozici v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Na místě, kde býval vepřín a předtím koncentrační tábor, ho slavnostně otevřelo Muzeum romské kultury. Výstavba vyšla na více než sto milionů korun.
„Tak jste zde. Odsud už není návratu. Jedině do pekla. Jiné cesty pro vaši rasu nemáme.“ Ukázky ze zápisků Boženy Flégrové si návštěvníci mohou vyslechnout při příchodu do vnitřní expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku.
Spoluautorkou expozice je Anna Míšková. „První kapitola je před internací, symbolizuje ji pilíř, ve kterém jsou rodinné fotografie Romů a Sintů před válkou. Moc se jich nezachovalo. Je to unikátní pramen, který nám ukazuje, jak si oni přáli být zobrazení. Druhá kapitola je nazvaná V táboře a věnuje se období toho takzvaného cikánského tábora,“ říká.
K vidění je třeba hrnek s nápisem Z lásky nebo další předměty běžné denní potřeby. „Jsou to originální archeologické nálezy. Například tato miska a plechový hrneček patřily malým dětem, které tady také byly vězněny. Hned vedle můžeme vidět figurky možná ze hry Člověče, nezlob se! nebo nějaké podobné,“ ukazuje Anna Míšková.
Expozici tvoří šestnáct informačních bodů, dvanáct z nich doplňují videa, čtyři audia. Návštěvníky provedou během zhruba třiceti minut celým příběhem od předválečného života Romů až po současnost.
Venkovní část památníku má osm zastavení. Lidé si mohou sednout na lavičku, rozhlédnout se a poslouchat hlasy těch, kteří přežili, a pozůstalých: „Nejhorší bylo, když jsem viděl, jak vždycky odváželi mrtvé děti. Vozili je tam do toho lesa.“
Čtěte také
Autory architektonické podoby památníku jsou Jan Sulzer a Lucie Vogelová. „Chceme ukázat rozdíl mezi dvěma světy. Hlavním symbolem památníku je nově přirozený les, který bude všude kolem, a symbol prázdnoty v podobě kruhu, ve kterém nic není a nebude. Kruh je na místě, kde byl tábor,“ líčí Lucie Vogelová z Ateliéru Terra Florida.
Sazenice stromů pocházejí z nedaleké lesní školky u Orlíku. „Daroval je Karel Schwarzenberg. Je to přibližně 16 tisíc stromů, v tuto chvíli lesnických sazenic, které vyrostou,“ doplňuje Jan Sulzer.
Slavnostního otevření památníku se zúčastnil i potomek moravských Romů Zdeněk Daniel. „Na tak malém místě bylo 1200 lidí. Teď je docela zima a je to nepříjemné a když si uvědomím, že tady trpěli, je to úplně nepředstavitelné,“ komentuje.
Pro veřejnost bude Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku otevřený od 12. května. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 110 milionů korun.
Související
-
Po 28 letech byl na pietním aktu v Letech u Písku prezident. Na Václava Havla navázal Petr Pavel
Stovky lidí se sešly u památníku v Letech u Písku, aby uctily památku romských obětí nacismu. Akci pořádá Muzeum romské kultury a Výbor pro odškodnění romského holokaustu.
-
Více než čtvrtstoletí plánů i dohadů ukončí buldozery. Začne demolice vepřína v Letech u Písku
Po více než čtyřech letech od předání do rukou státu začne v Letech u Písku demolice vepřína. Rozlehlý areál stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora.
-
Hroby obětí bývalého tábora pro Romy našli archeologové v Letech u Písku
Pozůstalí po obětech tábora v Letech u Písku mají konečně jasno, kde jsou jejich předci pohřbeni. Takzvaný provizorní hřbitov nalezli archeologové přímo v areálu památníku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
Americký prezident Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost pro ‚Novou hedvábnou stezku‘
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
Velká cena Číny v režii McLarenu. Závod ovládl Piastri, druhý dojel stájový kolega Norris