Školu na budějovickém sídlišti vedla Marie Nedvědová přes 30 let. Žáci a práce jí v důchodu chybí

3. leden 2025

34 let stála v čele českobudějovické Základní školy Máj II Marie Nedvědová. Ředitelkou tu byla od otevření školy v roce 1990 až do loňského léta. Za dlouhodobou vynikající práci a mimořádný přínos pro výchovu a vzdělávání obdržela Medaili ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně.

Když se emeritní ředitelka Marie Nedvědová dozvěděla, že ocenění získá, měla prý velkou radost. Původně měla medaili převzít ve Valdštejnské zahradě v Praze. Počasí ale nepřálo. „Já jsem se těšila, že si Valdštejnskou zahradu poprvé prohlédnu. Zrovna ale byly povodně a ministerstvo muselo ceremoniál přeložit do Valdštejnského paláce. I tak jsem si to užila, bylo to tam velice pěkné a slavnostní,“ popisuje.

Základní škola Máj II v Českých Budějovicích jako první v republice otevřela třídu pro mimořádně nadané děti. Už od počátku 90. let minulého století se také úzce zaměřila na výuku zrakově postižených žáků. Během více než tří dekád se školní budova neustále rozrůstala o nové učebny s nejmodernějším vybavením.

Čtěte také

Marii Nedvědovou děti na sídlišti často zastavovaly cestou do školy. Chtěly si jen tak popovídat nebo se s něčím svěřit. Na otázku, zda měla za dobu svého ředitelování nějaké oblíbené žáky, odpovídá spravedlivě: „Já jsem vždycky měla ráda všechny. Nebudu proto jmenovat nikoho konkrétního, protože bych na někoho zapomněla a bylo by jim to určitě líto. Vzpomínám ráda třeba i na problémové žáky. Vždycky jsme se snažili problémy vyřešit společně.“

Po více než třiceti letech opustila loni ředitelské křeslo a odešla do důchodu. Škola jí ale stále chybí. „Pořád se mi stýská a zvyká se mi těžko. Dlouhá léta jsem vstávala brzo ráno, chodila do práce po sídlišti a vracela se domů pozdě odpoledne. Je to stále velká změna,“ dodává s lehkým úsměvem.

Celý rozhovor s emeritní ředitelkou Základní školy Máj II v Českých Budějovicích Marií Nedvědovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.