Severní hrdinství u Tábora. Nečekaný zápas o život jednoho vodáka se odehraje na řece Lužnici

25. srpen 2024

Severní hrdinství u Tábora je vzpomínka na jeden výlet do jižních Čech, na Českou Sibiř, se zastávkou na Lužnici a v Jistebnici. Píše se polovina 90. let, kdy byly hospody plné výherních automatů a začínaly se objevovat stavby zvané později „podnikatelské baroko“…

Čte: Vasil Fridrich
Napsal: Oscar Ryba
Dramaturgie: Dominik Mačas
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Zvuková spolupráce: Stanislav Abrahám
Režie: Vladimír Rusko
Premiéra: 25. 11. 2023

Vypravěč příběhu se u řeky Lužnice nečekaně stává svědkem zápasu o život jednoho vodáka.

Povídku napsal předčasně zesnulý český autor Oscar Ryba. Vyšla například v antologii z roku 2000 Století lásky a nenávisti. Rozhlasové zpracování pochází z roku 2023. Text načetl herec Vasil Fridrich.

Oscar Ryba

Oscar Ryba byl legendární postavou devadesátých let. Beatnik, bohém, osobnost pozoruhodná, i když také často konfliktní.

Narodil se v roce 1963 v Děčíně. Po studiu na gymnáziu absolvoval několik semestrů stavební fakulty ČVUT v Praze, poté se živil jako kulisák, skladník, manažer…

V roce 1986 spolu se spisovatelem Václavem Kahudou a Skiolem Podragou založil a také redigoval ediční řadu Branických almanachů. V 90. letech publikoval své texty v časopisech Moderní analfabet, Iniciály či Lázeňský host, často vystupoval v literárních klubech.

Koncem 90. let odešel z Prahy zpátky do rodných severních Čech, kde se angažoval v Iniciativě pro děčínský zámek a pokračoval na dokončení románu Život mezi prsty, který ovšem vyšel až po jeho smrti.

Oscar Ryba, beatnik v životě i v literatuře, zemřel předčasně v roce 2002 po nešťastném pádu ze skály. Za života vydal pouze soubor povídek Žiju si jako Rybouac (1998), v nichž se mísí především vzpomínky na předrevoluční a devadesátá léta.

Spustit audio

Související