Petr Šabach: Království za story. Tragikomický příběh o jedné dokonalé loupeži
V pět hodin ráno zazvoní na Pavlu její kamarádka Vanda. Asi se něco stalo, takhle časně ráno se obvykle nenavštěvují ani nejlepší přítelkyně… Vanda je celá u vytržení, navíc jde snadno poznat, že předchozí večer zřejmě neseděla v bačkorách doma u televize…
Království za story, tragikomickou povídku o jedné dokonalé loupeži, napsal český humorista Petr Šabach. Text vyšel ve stejnojmenné povídkové knize, kterou vydalo v roce 2012 nakladatelství Odeon.
Rozhlasové zpracování vzniklo ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice již v roce 2008. Příběh tehdy načetly herečky Jihočeského divadla Lenka Krčková a Taťána Kupcová.
Petr Šabach
Petr Šabach se narodil v roce 1951 v Praze, jeho otec byl vojákem z povolání, maminka pracovala na ministerstvu školství a kultury. Vystudoval střední knihovnickou školu a kulturologii na Filosofické fakultě University Karlovy.
Už před listopadem 89 působil na volné noze, pracoval jako hlídač v Národní galerii nebo jako technický redaktor v Pragokoncertu. Své první povídky začal publikovat v 70. letech v Mladé frontě, v Práci a v Tvorbě.
Knižním debutem byl v roce 1986 povídkový soubor s názvem Jak potopit Austrálii. Po revoluci následovaly další tituly: Hovno hoří, Babičky, Opilé banány či Putování mořského koně.
Podle několika Šabachových námětů vznikly úspěšné filmy režírované Janem Hřebejkem: Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo nebo U mě dobrý. Podle jeho novely Občanský průkaz natočil stejnojmenný film režisér Ondřej Trojan.
V lednu 2016 získal Petr Šabach od Českého centra PEN klubu Cenu Karla Čapka. Jeho posledním vydaným dílem byla kniha A nakonec Vánoce, vyšla v závěru roku 2015. O dva roky později, v září 2017 její autor zemřel. Bylo mu 66 let.
Související
-
Josef Koenigsmark: Prkno. Tajemný šumavský příběh o jednom starém umrlčím prkně
Mezi německými obyvateli Šumavy bylo zvykem položit každého nebožtíka na takzvané umrlčí prkno, aby se s ním jeho blízcí mohli rozloučit. A staré tradice by se měly ctít…
-
Nuda v Čechách. Zpověď čtyřicetiletého architekta o životě v komunistické nesvobodě
Píše se rok 1967 a architekt, introvert a rozpolcený intelektuál Mikuláš Svoboda je postaven před vážné rozhodnutí. Emigrovat s dávnou láskou do Paříže, nebo zůstat doma?
-
Miloš Urban: Šrámkova Sobotka. Příběh o poezii a jedné letní lásce
Na literárním festivalu Šrámkova Sobotka se potkávají dva mladí lidé – Michal a Gábina. Ona ještě studentka, on už ne, zato těsně po rozchodu. Spojuje je poezie…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.