Obsazeno. O hledání pracovního uplatnění, podnájmu, lásky i sebe sama v normalizační Praze

23. srpen 2024

Mladá Pavla opustila po maturitě okresní město, kde vyrůstala a kde moc šťastná nebyla, a zkouší žít jinak v Praze. Na začátku normalizace to ale nejde tak hladce, jak si představovala… Částečně autobiografický román Obsazeno je generační zpovědí spisovatelky a novinářky Věry Noskové. Vypráví o hledání pracovního uplatnění, podnájmu, lásky i sebe sama.

Čte: Lenka Krčková
Napsala: Věra Nosková
Dramaturgie: Lubomír Koníř
Zvukový mistr: Michal Kolář
Režie: Lubomír Koníř
Natočeno: v roce 2007

Pavla vyrůstala v okresním městě na jihu Čech pouze s matkou a prarodiči a později s matčinou novou rodinou. Otce neměla nikdy poznat, protože si to její matka nepřála. Pavla se ale „vzbouří“ a svého otce jede hledat. Jenže na Slovensku, kam se za ním vypravila, zjišťuje, že otec už nežije. Dívka se rozhodne hledat své štěstí v Praze. A právě tady začíná děj románu Obsazeno, který volně navazuje na autorčinu předchozí knihu Bereme, co je…

Román Obsazeno vyšel poprvé v roce 2007. Ve stejném roce vznikla v Českém rozhlase České Budějovice i desetidílná četba na pokračování. Příběh načetla herečka Lenka Krčková.

Věra Nosková

Věra Nosková se narodila v roce 1947 v západočeském Hroznětíně. Vyrůstala v jihočeských Strakonicích, kde také v roce 1966 maturovala na Střední všeobecně vzdělávací škole. Vzdělání si pak rozšířila na pražské Střední pedagogické škole.

Pracovala jako aranžérka, dělnice, cukrářka, archivářka, kreslička, uklízečka, servírka nebo jako učitelka v mateřské škole či vychovatelka na internátě.

Věra Nosková

Po roce 1989 se věnovala novinařině. Psala pro Český deník, pro časopis Týden nebo pro Hospodářské noviny. Od roku 2003 se věnuje psaní beletrie.

Začínala už v 60. letech poezií. První sbírka básní připravená do tisku v českobudějovickém nakladatelství Růže počátkem 80. let byla těsně před vydáním zakázána. Vyšla až sbírka Inkoustové pádlo v roce 1988.

Výrazně na sebe upozornila v roce 2005 generačním románem s názvem Bereme, co je. Autobiografický příběh o nelehkém dospívání v neúplné rodině na maloměstě v éře komunismu se líbil jak čtenářům, tak kritice. Autorka za něj byla nominována na cenu Magnesia Litera. Duch doby, v níž vyrůstala, označila v jednom z pozdějších rozhovorů za přikrčený, hnilobný, opatrný, cynický.

Na Bereme, co je navazuje román Obsazeno popisující život v Československu po okupaci v srpnu 1968. Obě knihy dostaly i podobu rozhlasové četby na pokračování. Autobiografickou trilogii uzavírá román Víme svý, který se odehrává za normalizace v jednom malém jihočeském pohraničním městečku. 

Věra Nosková byla spoluzakladatelkou a po tři roky také předsedkyní Českého klubu skeptiků Sisyfos a je členkou PEN klubu. Založila rodinné nakladatelství Klika, aby v něm mohla vydávat právě knihy skeptiků šířící osvětu a kritické myšlení, později v něm začaly vycházet i knížky její.

Už několik let spolupracuje s Českým rozhlasem České Budějovice, pro který píše a také načítá Rozhlasové sloupky. V poslední době píše a publikuje především fejetony, povídky a také cestopisy.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.