S prodejem i propagací farmářských produktů pomůže výrobcům soutěž Chutná hezky. Jihočesky
Vynikající chuť, kvalitní suroviny i originalita – to jsou hlavní znaky oceněných produktů soutěže Chutná hezky. Jihočesky. Producenti do ní můžou do 14. dubna přihlásit svoje výrobky. V letošním šestnáctém ročníku budou soutěžit ve dvanácti kategoriích.
„Tady můžeme vidět na talířku naši vlajkovou loď, tradiční páteční tatarák,“ ukazuje jeden z přihlášených produktů českobudějovický řezník Vladimír Dědouch.
I když má jeho řeznictví dlouholetou tradici, soutěže Chutná hezky. Jihočesky se letos zúčastní poprvé. „Pro nás byla výzva zahájit vlastní výrobu. V minulém roce jsme finalizovali receptury a právě z tohoto důvodu teď máme produkty, které můžeme představit v této soutěži,“ vysvětluje.
Čtěte také
Farmáři se v uplynulých patnácti ročnících už pochlubili více než dvěma tisíci výrobky. Jihočeská agrární komora, která soutěž pořádá, jim také má co nabídnout. „Nově prohlubujeme spolupráci s maloobchodním českým řetězcem, který je bude zvýhodňovat ve svém sortimentu. Vytváříme e-tržiště, kde se má potkat nabídka regionálních výrobců potravin s poptávkou ze školních jídelen. Pořádáme i školení v marketingu, legislativě, nabízíme příležitosti, aby se potkávali a třeba spojovali své síly, navzájem si dodávali suroviny nebo společně řešili logistiku třeba na farmářské trhy do Prahy,“ vyjmenovává ředitelka Hana Šťastná.
Spotřební družstvo Jednota každoročně pomáhá oceněným producentům s prodejem a také s propagací výrobků. Letos má i jednu novinku. „V našich prodejnách budeme promítat krátká videa, která zákazníky seznámí s tím, jak konkrétní produkt vzniká, a to velice rychlou lákavou formu. Jako příklad bych uvedl ovčí farmu – zákazník ve videospotu uvidí příběh sýru od louky a pastviny, přes zpracování ovčího mléka až po cestu ke konečnému spotřebiteli,“ popisuje generální ředitel Tomáš Rada.
Vyhlášení výsledků soutěže Chutná hezky. Jihočesky se uskuteční 26. června.
Související
-
Třeboňští rybáři uměle vytírají štiky. Než se z jikry vyvine zárodek, trvá to zhruba 24 dnů
Až třicet tisíc jiker může mít v sobě štika obecná. Nová generace vznikne v přírodě ale jen z jednoho procenta těchto vajíček. Proto třeboňští rybáři uměle štiky vytírají.
-
Lékárnice a policistka z Ukrajiny pracují po útěku ze své země na farmě v Temelíně
Jihočeští zemědělci už zaměstnali první válečné uprchlíky. Jsou rádi za každou pomoc, už několik let mají totiž nedostatek pracovních sil.
-
Ze začátku jí vadilo, když místo rande musel telit krávu. Teď hospodaří spolu a mají farmu roku
Jsou čtvrtou generací rodu, který se stará o velkou usedlost v Křenovicích na Českobudějovicku. Jakub a Lenka Placandovi teď získali ocenění pro nejlepší farmu roku 2019.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Milton byl to nejhorší, co jsem zažila, popisuje Češka z Floridy. Její dům na pobřeží čeká demolice
-
NCOZ zasahuje v pražském dopravním podniku. Policie obvinila 13 lidí, stíhá je za úplatkářství
-
Stát zaplatil 16 milionů korun na odškodném lidem stíhaným v jízdenkové kauze. Chtěli ale o dost víc
-
Větrní giganti na Tachovsku budí vášně. Do sporu s Bavorskem se vložil ministr Hladík