Rybičky nejsou hloupé. Dobře vědí, kdo se o ně stará, a navazují kontakt, popisuje akvaristka
Akvaristika je diagnóza, říkají s úsměvem členové Spolku jihočeských akvaristů Akvatera České Budějovice. Do svého klubu se sjíždějí každý měsíc z celého kraje a vyměňují si zkušenosti i odchované rybky. Kdo k této vášni jednou přičichne, už u ní prý zůstane.
Aby diagnózou, nyní myšleno v negativním slova smyslu, netrpěly i akvarijní rybičky, je potřeba se o ně umět starat. Pozná ryba láskyplnou péči? „Rybička není vůbec hloupá. Ona pozná, když kolem akvária v bytě projde ten, kdo ji pravidelně krmí. Rybičky k člověku, který se o ně stará, připlavou a ptají se: Co dneska budeme mít dobrýho? Co s náma dneska budeš dělat? Vyměníš nám vodu?“ odpovídá předsedkyně spolku Alena Mocová.
Je přesvědčená, že i s němou tváří lze navázat kontakt, a to skrze znalost. „Akvarista vidí, jestli je rybička v pohodě, nebo nepohodě. Když je v pořádku, tak je čilá, plave, přiblíží se ke sklu. Když zrovna nekrmíte, tak chvilku počká a pak si řekne, že asi ještě není čas, a odplave si do svého prostoru. Ale když je v nepohodě, například když ji překrmíte, tak stojí u hladiny a sotva se mele. Jako člověk, když se přejí a říká si, že to neměl jíst,“ vypráví akvaristka.
Některým rybičkám může z překrmení popraskat sliznice vnitřních orgánů a zahynou. „Proto radím, když krmíte granulkami – a proč ne, je tam veškerá výživa, kterou ryba potřebuje – abyste je nedávali suché. Když totiž dáte suché, rybičky se přezobou, pak jim to v břiše nabyde a nemusí to dobře dopadnout,“ připomíná Alena Mocová.
Čtěte také
Proto chovatelům doporučuje odsypat špetku granulek do skleničky, přidat vodu, nechat granulky nabobtnat, zamíchat a teprve potom odlít přiměřené množství do akvária. „Rybičky si zobnou jen tolik, kolik potřebují, v břiše už jim to nenabyde a nemají pak zažívací problémy,“ dodává.
Zkušený akvarista by podle Aleny Mocové také nikdy nedal novou rybičku rovnou do nádrže s ostatními. „Ne, že by nutně musela být nemocná, ale může se stát, že špatně snáší změnu. Proto je dobré mít ještě malé akvárko, kam ji dáme na týden až dva k aklimatizaci,“ vysvětluje. Tím ryba přivykne našemu prostředí a vodě.
„Může se stát, že rybka šokem zaplísní, případně se jí na těle objeví krupička,“ pokračuje Alena Mocová, „pak ji zkušený akvarista zaléčí, existují k tomu přípravky. A ještě jí dá čas. Jako když máte chřipku, zbavíte se horeček, ale ještě potřebujete pár dní na rekonvalescenci. Až když se rybka plně zotaví, může mezi ostatní ryby.“
Celý rozhovor s předsedkyní jihočeského spolku akvaristů Alenou Mocovou si poslechněte online.
Související
-
Když kapr onemocní, vyvolá si horečku. Imunitní systém ryb se podobá lidskému, líčí vědec
S rybími parazity se každý den setkává Tomáš Korytář. Jako vědecký pracovník se na ně zaměřuje. Zkoumá, jak se ryby parazitům brání, a hledá paralely s lidským organismem.
-
Než znovu zasejete do skleníku saláty, kedlubny a rajčata, vyměňte uvnitř zem, radí půdní biolog
Aby půda byla živá a zdravá, aby dávala výnosy, jaké očekáváme, a zároveň abychom ji nevyčerpali pro budoucnost, sestavil biolog Miloslav Šimek seznam sedmi principů péče.
-
Namazat si chleba vlastním medem je kouzelné, usmívá se mladá vítězka včelařských soutěží
Soutěž mladých včelařů Zlatá včela vyhrála českobudějovická studentka Adéla Brodská. Tím postoupila na mezinárodní setkání včelařů IMYB ve Slovinsku a zvítězila tam taky!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.