Namazat si chleba vlastním medem je kouzelné, usmívá se mladá vítězka včelařských soutěží

18. září 2023

33. ročník soutěže mladých včelařů Zlatá včela, kterou pořádá Český svaz včelařů pod záštitou ministra zemědělství, vyhrála letos českobudějovická studentka Adéla Brodská. Tím postoupila na mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB ve Slovinsku a zvítězila tam taky!

Adéla Brodská začala včelařit díky školnímu kroužku. „Původně to byl taťkův nápad. Jednoho dne přišel domů a povídá: Áďo, přihlásil jsem tě na včelařskej kroužek!“ směje se patnáctiletá včelařka. Z domova v Trhových Svinech začali s tatínkem na kroužek do jihočeského krajského města dojíždět spolu. Teď už mají úly vlastní.

V rodině Brodských přitom do té doby žádná tradice včelaření nebyla. „Začali jsme až my s taťkou a pokračujeme spolu. Když jdeme ke včelám, musíme být klidní. Jakmile je člověk nervózní, včely to poznají a pak to bolí,“ líčí Adéla.

„Když tam jdu podrážděná, naštvaná, pak mě to ani tak nebaví, netěší a včely útočí. Když jsem klidná, tak jde všechno hladce, práce mě dokáže ještě víc uklidnit a já se přistihnu, že se při ní usmívám,“ dodává.

Čtěte také

Chov včel je tedy podle Adély Brodské i meditační. Ale zdaleka nejen to. „I ta práce samotná je neskutečně krásná. Chodím a čichám si k rukám, které voní po vosku. Maminka dělá z vosku a z medu kosmetiku, včely opylují zahradu, chodíte a díváte se, jak lezou po stromech, sedají na květy. A máte med,“ vypráví.

Například letos vytočila Adéla se svým tátou asi padesát kilogramů medu. Nejprve stáčeli luční med, později tmavý lesní. O něm mladá včelařka říká, že je chuťově zajímavější. A jak ho rodina využívá? Kromě maminčiny kosmetiky a perníčků třeba i na úplně obyčejný chleba. „Namazat si svůj vlastní med na chleba je kouzelný!“ uzavírá studentka.

Celý rozhovor s vítězkou republikové i mezinárodní včelařské soutěže Adélou Brodskou z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích si poslechněte online. Dozvíte se také, jak vypadá úl ve Slovinsku, jak se spolupracuje se včelařem z Tasmánie, nebo jestli se dá včelařit na městském balkóně.

Spustit audio

Související