Rok 2018 bude v budějovickém rozhlase rokem Žalmana, etikety i udržování tradic

Z Pištína, jihočeské Vesnice roku, vysílal živě Český rozhlas České Budějovice. Moderovali Hanka Šoberová a Luboš Voráček
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z Pištína, jihočeské Vesnice roku, vysílal živě Český rozhlas České Budějovice. Moderovali Hanka Šoberová a Luboš Voráček

Nabízet nové věci, ale také udržovat tradici. To je pro rok 2018 cílem Českého rozhlasu České Budějovice. Program nabídne nejen po rozhlasových vlnách, ale také ve své budově v ulici U Tří lvů.

Podle vedoucího programu Petra Meškána byl uplynulý rok úspěšný. Týká se to například přímých přenosů. „Rozhodli jsme se vysílat živě z akcí, které přitahují hodně lidí. Byli jsme součástí programu Země živitelky, Selských slavností v Holašovicích, vysílali jsme při otevírání plavební komory v Hněvkovicích nebo při předávání kastelánského žezla na Hluboké,“ připomíná s tím, že na přímé přenosy se posluchači mohou těšit i letos.

Osvědčila se změna víkendového programového schématu. „Vrátili jsme do vysílání mluvené slovo, nabízíme pravidelný pořad Historie českého zločinu a Čtení na neděli. Mám z toho radost, protože vysíláme velmi kvalitní věci, které Český rozhlas i přímo Český rozhlas České Budějovice vyrábí,“ říká Petr Meškán.

Plánuje více využívat rozhlasový archiv. „To je rodinné zlato Českého rozhlasu, v archivu je řada skvělých her a čtení se skvělými herci. Mohu slíbit, že do budoucna budeme tyhle pořady zařazovat. Také chystáme s Petrem Kronikou pořad, který se bude zabývat archivem a dramatickou tvorbou,“ dodává vedoucí programu.

Novinkou je pořad Návod na etiketu. Připravuje ho Ivana Šimánková s Alenou Špačkovou z Teologické fakulty Univerzity Karlovy, která se zabývá etiketou. V pořadu připomenou společenská pravidla pro pozdravy, představování, stolování, při pozvání na návštěvu, na veřejných místech a podobně. Všechny díly po odvysílání najdete zde.

Pavel Žalman Lohonka – 50 let s písničkou

Rok 2018 patří také Pavlu Žalmanu Lohonkovi. Tento folkový nestor slaví 50 let na scéně a bude i součástí vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. „Vymysleli jsme krátkou rubriku, kde zazní padesát písniček, které sám Žalman vybere a sám je okomentuje. Na konci roku se pak uskuteční koncert v našem sále,“ prozrazuje Petr Meškán. Rubrika nazvaná Pavel Žalman Lohonka – 50 let s písničkou bude součástí magazínu Písničkové rozhovory a také ji uslyšíte ve středečním ranním vysílání.

V novém roce posluchači nepřijdou o oblíbené Písničky pro radost, Melodie podvečera a Rozhlasový bazar. Tým hlasatelů posílí Helena Hýnová, zpěvačka Valdaufinky, učitelka v hudební škole a zkušená konferenciérka.

Český rozhlas České Budějovice chce také pokračovat v tradici toho, že jeho budova v ulici U Tří lvů vždy byla kulturním centrem. Při veřejných nahrávkách se tu v roce 2018 představí mimo jiné Poutníci, Martha a Tena Elefteriadu, František Segrado i Lenka Filipová.

Osvědčilo se spojení s Budějovickým majálesem, také letos vznikne v rozhlase jedna ze scén tohoto festivalu. Pokračovat budou výstavy v kavárně a prostor využívají i pořadatelé mnoha dalších akcí.