První turistická trasa s evropským certifikátem v Česku povede kolem řeky Lužnice

14. listopad 2019 14:02

Na Táborsku vznikne první stezka s označením mezinárodní kvality v České republice. Povede kolem řeky Lužnice turistickou oblastí Toulava a bude měřit 55 kilometrů.

„Hlavní podmínkou je to, aby se turistům po té cestě dobře chodilo, to znamená, aby šla pokud možno mimo asfaltové cesty, co nejvíce přírodním povrchem,“ vysvětluje Pavel Přílepek z Klubu českých turistů.

Evropská certifikace podle Jana Sochora z Turistické oblasti Toulava garantuje i krásnou přírodu, dobře značené stezky a snadný přístup. „Chceme turistům ukázat poklad regionu, což je řeka Lužnice, strmé břehy a památky kolem ní. Mnoho lidí si třeba ani neuvědomí, že stačí ujít kousek z Tábora nebo Bechyně a  najednou jste v nádherné přírodě,“ popisuje.

Čtěte také

V Evropě je v současnosti šestnáct tras s certifikací, a to především v Německu, Řecku, Rakousku nebo Nizozemsku. Lužnická stezka bude v České republice úplně první. „Na té trase jsou hodnoceny kulturní a přírodní památky, i změna charakteru krajiny a v neposlední řadě služby,“ doplňuje Pavel Přílepek.

Turisté na stezce najdou informační systém. Jeho součástí jsou i postřehy a citáty Zdeňka Šmída, autora knihy Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. „Pan spisovatel řekou skutečně putoval, zaznamenal své postřehy a my je využíváme. Zároveň je tam pro turisty takový kvíz, mohou mezi sebou cestou soutěžit,“ říká Jan Sochor.

Připravovaná trasa turisty zavede kromě Tábora a Bechyně k zříceninám Příběnice a Dobronice, Stádleckému řetězovému mostu nebo zámku Koloděje nad Lužnicí. Na seznam tras s certifikací evropské asociace turistických klubů by měla být zařazena ještě v letošním roce.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související