Proleťte se s Vltavínem. Pohled do krajiny z letadla je osvobozující zážitek

10. září 2023

Pokud jste někdy alespoň na chvilku zatoužili letět v letadle a ještě se vám to nesplnilo, tak si nenechte ujít Vltavín. Pořad vám zprostředkuje osvobozující zážitek, kterým je pohled do krajiny z nebe.

Letiště Hosín a Aeroklub České Budějovice oslavily v létě dvě zásadní výročí. Aeroklub sté narozeniny, letiště sedmdesáté páté. A tak se redaktor Zdeněk Zajíček při té příležitosti vydal za Jiřím Kadlecem, předsedou Aeroklubu České Budějovice, na hosínské letiště.

A jak jinak to mohlo skončit než tím, že sedli do letadla...

Jiří Kadlec, předseda Aeroklubu České Budějovice

A protože také začal nový školní rok, zalovíme v rozhlasovém archivu a pustíme si něco o nejstarším lesnickém učilišti nejenom na jihu Čech.

V závěru Vltavínu se pak vydáme do Myšence na zdejší hrad. Myšenec je obec kousek od Protivína. Většina posluchačů asi řekne, že Protivín zná, Myšenec nejspíše ne. Ale byly doby, kdy tomu bylo naopak. Tu proměnu vysvětlí archeolog Tomáš Durdík.

Celý magazín Vltavín si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.