Prodanou nevěstu přenesli do moderní doby a do Budějovic. Charaktery se nemění, říká režisér

14. říjen 2018

Byznys a konzum vládnou světu. Tak vyznívá nové nastudování Smetanovy opery Prodaná nevěsta v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Česko-slovenský tým se inscenací v mezinárodním obsazení symbolicky připojil k oslavám 100. výročí založení Československa.

Hostující režisér Marek Mokoš přenesl děj opery do Českých Budějovic, a tak se ocitáme na náměstí pod Černou věží, v Masných krámech i v domácnostech, kde se pije budějovické pivo.

Paralely našel režisér v charakterech místních lidí, které jsou prý podobné jako v Sabinově libretu. „Vyšel jsem hlavně ze vztahů, situací, vlastností lidí a fungování systému. Když jsem to analyzoval, zjistil jsem, že i dnešní Budějovice odpovídaí tomu, co Smetana a Sabina chtěli povědět českému národu,“ říká Marek Mokoš.

Podle něj se lidé a jejich povahové rysy ani po více než 150 letech v jádru nemění, ať už jde o tehdejší vesnici, nebo současné jihočeské město. „Vyprávíme o nějakých kamarádšoftech, profitech, hromadění majetku, upjatosti na konvencích. To všechno nacházíme v Prodané nevěstě,“ připomíná.

Příběh Prodané nevěsty vypráví inscenační tým přes postavu Jeníka. Ten se vrací ze světa, znechucený konzumem a šmelinou, hledá klid a návrat ke kořenům a je rozčarovaný tím, že konzum a byznys už dorazily i na venkov.

Otáčivé hlediště zažilo výjimečnou sezónu, počasí překazilo představení jen jednou

Jihočeské divadlo připravilo pro venkovní scénu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově horor Dracula

Jubilejní 60. sezónu má za sebou otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Podle Jihočeského divadla, které před točnou hraje, byla úspěšná. Scéna přivítala bezmála 56 tisíc diváků.

Pojetí režiséra vyhovuje mladému slovenskému tenoristovi Amiru Khanovi. „Jeníka považuje za jakéhosi hlavního představitele, který se vrátí z toho velkého světa, snaží se obrodit společnost, změnit myšlení svého otce a Mařenky, protože zjistil, že věci, na kterých skutečně záleží, nejsou peníze a majetky, ale láska, rodina a tradice,“ popisuje.

Režijní pojetí Marka Mokoše potěšilo i představitelku Mařenky, sopranistku Janu Šrejma Kačírkovou. „Líbí se mi moc, a to speciálně proto, že je to pravdivé, má to plno emocí, je to mladistvé, takové správně jihočeské,“ komentuje.

Nová inscenace Prodané nevěsty měla v Jihočeském divadle premiéru tento víkend. Další nejbližší představení jsou 7. listopadu a 8. a 17. prosince.

Jak vypadá moderní Prodaná nevěsta v Jihočeském divadle, zjistil kulturní magazín Kavárna. Dále pořad nabízí ohlédnutí za koncertem kapely Spolektiv, která oslavila v rozhlase třicátiny, a pozvánku do kina na restaurované staré klasické filmy.

Spustit audio

Související