Přirozeným zabijákem kmenových buněk rakoviny je ženšen, ale i další přírodní produkty
Ženšen je již tisíce let známým a mocným tonikem pro lidské zdraví. Nový výzkum ukazuje, že může být spolu s dalšími rostlinami vysoce efektivním doplňkovým léčivem v případě rakoviny.
Klíčem k pochopení tohoto mechanismu je porozumění chování kmenových buněk rakoviny jako skutečné příčiny nemoci a tedy i hlavního terče efektivních zásahů.
Kmenové buňky rakoviny jsou mimořádně odolné, odolávají běžnému léčebnému přístupu. Týká se to asi jedné buňky z tisíce ve vzniklém nádoru. Chemoterapie a radioterapie mohou populaci kmenových rakovinných buněk zvyšovat a také podporovat jejich invazivní aktivitu a zvyšovat jejich agresivitu o 30 procent, jak bylo zjištěno například u rakovinných buněk prsu. To může následně podpořit vznik sekundárních nádorů a šíření metastáz.
Proto jsou zprávy o působení přírodních látek, které umí ničit tyto agresivní buňky velmi povzbuzujícím příslibem. Loni byl publikován článek popisující působení ginsenoidů, tedy aktivních látek přítomných v ženšenu, na nádorový růst a vznik metastáz. Obsahoval mimo jiné data z výzkumů, které se týkají role ženšenu v prevenci a léčení rakoviny.
Ženšen zlepšuje fyzickou i duševní kondici. V minulosti se k němu dostali jen panovníci
Ženšen patří mezi nejznámější exotické léčivé rostliny. Jeho název je fonetickým přepisem z čínštiny, ale čeština mu věnovala i krásné pojmenování všehoj, tedy rostlina, která hojí vše.
Výzkumy ukazují, že ginsenoidy regulují buněčný cyklus nádorů, cílí na kmenové buňky rakoviny, redukují reaktivní kyslíkový materiál, omezují růst cév k nádorům, a tím zamezují výživě nádorových buněk. Ničení kmenových buněk je velmi důležité, protože i jedna jediná zbývající buňka je schopna vytvořit sama o sobě nový nádor.
Výzkumníci konstatují, že se ženšen bude pravděpodobně užívat jako protinádorový lék ke kontrolování mnoha typů rakoviny. Ginsenoidy prokazatelně regulují onkogenezi. Protože navíc ničí nádorové buňky mnoha různými způsoby, je obtížné si k této léčbě vyvinout odolnost. Další výhodou je malý vedlejší účinek.
Ženšen je jen však jedním ze širokého spektra přírodních produktů, které byly identifikovány jako přirození zabijáci kmenových nádorových buněk.
Dalšími jsou:
- výtažek ze zeleného čaje (obsahuje EGCG – epigallokatechin-3-galát)
- zázvor (6-gingerol)
- mrkev, batát, listová zelenina (betakaroten)
- kurkuma (kurkumin)
- maliny, borůvky (delfinidin)
- sója (flavonoidy)
- myrha (guggulsteron)
- košťálová zelenina (isothiokyanáty)
- máta (linalool)
- grapefruit, rajče (lykopen)
- máta, třešeň, levandule (perylill alkohol)
- černý pepř (piperin)
- kapary, cibule (quercetin)
- hrozny, švestky, bobule (resveratrol)
- ostropestřec (silibinin)
- tymián, bazalka, oregano (kyselina ursulová)
- ryby, vaječné žloutky, hovězí, olej z tresčích jater (vitamin D3)
- ashwaganda neboli indický ženšen (withaferin A)
Související
-
Šťáva z řapíkatého celeru vyžene z těla škodliviny a zbaví chronických nemocí
Odpovědí na chronické potíže je odšťavněný řapíkatý celer. Kdybychom se snažili vyjmenovat všechny nemoci, které může pozitivně ovlivnit, asi by nám nestačil list papíru.
-
Díky lékořici se zbavíte závislosti na kofeinu, je také silným spojencem v boji proti virům
Lékořice je vytrvalá rostlina vysoká až 1,5 metru, která pochází ze Středomoří. K nám ji v 16. století přivezli benediktini. Kolem Hustopeče, Bzence a Mikulova zplaněla.
-
Jalovec je proslavený účinkem na močové cesty, bojuje také proti bolestem kloubů i vráskám
Keř jalovce najdeme po celé Evropě, severní Asii, Severní Americe a severní Africe, až ve výšce 2500 metrů. Modročerné jalovčinky mají pryskyřičnou vůni a nahořklou chuť.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.