Přírodní památka poblíž Prachatic nese název U poustevníka. Skutečná poustevna tu ale nikdy nebyla
Roku 1992 byla jižně od Rohanova u Prachatic vyhlášena přírodní památka U poustevníka. Na tomto území lze najít podmáčené smrčiny a olšiny a další chráněné rostliny. Název by mohl evokovat, že zde v minulosti stála poustevna. Bylo tomu tak v lidovém podání, o poustevnu v pravém slova smyslu ale nešlo.
V roce 1879 v těchto místech rohanovský učitel a vysloužilý voják František Staněk narazil na skalní průrvu, kterou později rozšířil a umístil zde svatý obrázek. Pro svou maminku, která sem chodila konat nedělní pobožnost, pak vybudoval menší kapli a drobnou chýši pro úkryt před nevlídným počasím.
Místo zanedlouho nabylo na popularitě a kromě lidí z okolí sem mířili i návštěvníci z Prahy, Plzně, Vídně, Krakova, Budapešti či Konstantinopole, kteří si tím krátili čas při ozdravném pobytu v Lázních svaté Markéty.
František Staněk vysázel v okolí ještě keře a stromy, a celé místo tak nebývale zkrášlil. Po jeho smrti v roce 1896 začaly budovy postupně chátrat, až vlivem vandalismu a přírodních podmínek zcela zanikly.
U místních se však udržela povědomost o někdejší „poustevně“, a tak i novodobá přírodní památka nese toto jméno.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.