Přibývá krádeží nafty. Častým cílem zlodějů jsou traktory, kombajny a stroje na stavbách
Přes čtyři desítky krádeží pohonných hmot už letos evidují policisté na území Jihočeského kraje. Je to zhruba o třetinu víc než za celý loňský rok. Kriminalisté se shodují, že za nárůst můžou vysoké ceny paliv, hlavně nafty. Častým cílem zlodějů jsou například traktory a nákladní auta v areálech zemědělských družstev.
„Oni si nedělají žádné extra násilí, prostřihnou plot, vytipují si traktory, nákladní auta, prohlédnou, kde je nafta. Pak se dostanou do nádrží a čerpají naftu do barelů,“ popisuje Václav Jungvirt, předseda Zemědělského družstva Brloh, které se s těmito krádežemi setkalo v nedávné době hned několikrát.
Investovalo kvůli tomu například do kamerového systému. Nejúčinnější ochranou je ale nechávat v nádržích traktorů a kombajnů co nejmenší množství nafty. „Traktorista by měl odhadnout, kolik paliva stroj spotřebuje za den, a pak nechávat přes noc v nádrži minimum,“ říká Václav Jungvirt.
Dalším častým cílem zlodějů jsou stroje přímo na stavbách. Zhruba před měsícem si například natankovali ze strojů, které pracují na výstavbě dálnice D4 u Čimelic u Písku pro zhotovitelskou firmu Eurovia.
Čtěte také
Podle její mluvčí Ivety Štočkové se podobné události momentálně odehrávají po celé republice. „Na stavbách nám to činí nemalé komplikace především s ohledem na harmonogramy prací. Bohužel zabránit tomu zcela nelze, ale snažíme se tomu předcházet různými způsoby. Jako nejefektivnější se nám jeví elektronické zabezpečení prostoru s využitím moderních technologií,“ uvádí.
S narůstajícím počtem případů roste i způsobená škoda, která se pohybuje nejčastěji v řádu desítek tisíc korun.
S krádežemi nafty se kriminalisté setkávali i dříve, zhruba v posledních deseti letech, ale ne v takové míře. „To byla doba, kdy se ještě kradl benzín z osobních aut tak, že zloději navrtávali nádrže nebo odčerpávali palivo z nezamčených nádrží. Dnes je to skoro sofistikovaná záležitost pravděpodobně skupin zlodějů,“ dodává jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Jako ochrana podle něj nejlépe funguje fyzická ostraha, pokrytí prostoru kamerami, zabezpečení areálu a dobré osvětlení.
Podobně kriminalisté zaznamenali také nárůst krádeží dřeva. I v tomto případě je na vině aktuální zdražování energií a situace na trhu.
Související
-
Vybavení vědců v přírodě u Českých Budějovic kradou zloději. Přístroje jsou přitom neprodejné
Budějovičtí vědci zkoumají zvířata ve volné přírodě, přesto museli pořídit klece. Chrání tak svoje vybavení před zloději, kteří už ukradli přístroje za více než sto tisíc.
-
Nejen opuštěné chaty a chalupy. Zloděje lákají i domy v satelitech, které se přes den vylidňují
Když zastaví u sousedů dodávka a její obsluha začne nosit věci, nemusí to znamenat, že se sousedi stěhují. Mohou to být zloději. Případy z praxe připomíná policejní mluvčí.
-
Lákavá nabídka velkého výdělku na internetu? Zpozorněte. Podvodů přibývá
Stále rafinovanější triky využívají podvodníci na internetu. Nárůst takzvané kyberkriminality během posledního zhruba půl roku registrují i vyšetřovatelé na jihu Čech.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Politoložka: Trafiky a handly. Neúspěch Zemanové a Baxy jako vzkaz prezidentovi, aby se v Senátu dohodl
-
‚Svoboda má svou hranici.‘ Přečtěte si, proč soud uložil Vrabelovi podmínku za šíření poplašné zprávy
-
Soud v kauze Peterkové přerušil jednání. Její příznivci vylomili dveře, musela zasahovat stráž a policie
-
‚Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější.‘ Unie kvůli lesním požárům zdvojnásobí hasičskou flotilu