Příběhy vojáků jindřichohradeckého 75. pěšího pluku vypráví expozice na místním zámku

Muzeum československé armády na zámku v Jindřichově Hradci provozuje Miloslav Sviták
Muzeum československé armády na zámku v Jindřichově Hradci provozuje Miloslav Sviták
0:00
/
0:00

Muzeum československé armády provozuje v Jindřichově Hradci Miloslav Sviták, který dlouhodobě s přáteli mapuje události staré sto a více let.

Zajímá ho historie 75. pěšího pluku z Jindřichova Hradce. „Ten bojoval především na východní frontě, a to od srpna 1914 do července 1917,“ připomíná.

Miloslav Sviták s dalšími nadšenci absolvoval už několik různých expedic. Letos se hned dvakrát vydali na Halič, kde šli po stopách 75. pěšího pluku.

„Pátrali jsme především u Svatého Martinova, protože tam svedl pluk koncem června 1915 jednu ze svých nejtěžších bitev. Překonával tam řeku a za velkých ztrát obsadil Svatý Martinov. Dodnes tyto boje připomínají zákopy a zároveň je na hřbitově kamenná mohyla, která označuje hrob příslušníků 75. pluku,“ popisuje.

Jedni v Itálii, druzí v Maďarsku

Po bitvě u Zborova 2. července 1917 se podle něj pluk nechal z velké části zajmout. „Měl 2011 pohřešovaných z původního stavu 3125 vojáků a důstojníků. Podle názoru německého a rakousko-uherského velení selhal a z těchto důvodů byl dán na italskou frontu,“ doplňuje.

Zároveň ale náhradní prapor jindřichohradeckého 75. pěšího pluku působil už od roku 1915 v Maďarsku. „Z politických důvodů byly české náhradní prapory umisťovány do Maďarska. Šlo to, aby nezůstaly doma a nemohly se případně připojit k nějakým nepokojům civilního obyvatelstva, aby byly spolehlivé,“ vysvětluje Miloslav Sviták.

Pro deset mužů jedna vánočka a pro každého půl jablka. Tak se slavil Štědrý den v zákopech

Vojáci rakousko-uherské armády

Před 101 lety, v roce 1916, připadal Štědrý den také na neděli. Mnozí ho ale nemohli strávit se svými rodinami. Zuřila totiž první světová válka. Vánoce v zákopech prožil například Josef Novotný z Kolného u Lišova.

Právě tento náhradní prapor se vrátil do Jindřichova Hradce 5. listopadu 1918 a stal se tu základem pro výstavbu prvního praporu již československé armády. Vojáci z Itálie se domů dostávali postupně později.

Výzbroj vojáků, dobově vybavenou místnost i průřez bunkrem si mohou návštěvníci prohlédnout v Muzeu československé armády, které sídlí v areálu státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Vchod je v bráně při vstupu na první nádvoří.

Kromě toho Miloslav Sviták veškeré poznatky z expedic zveřejňuje na facebookových stránkách Bunkry - Muzeum čs. opevnění a čs. armády 1938 a také plánuje v lednu uspořádat několik přednášek v Jindřichově Hradci a okolí.

O válce a osudech jihočeských vojáků mluvil s Miloslavem Svitákem Zdeněk Zajíček, autor magazínu Vltavín. Dále pořad nabízí povídání z rozhlasového archivu o Hradci, Hradu, Oldřichovi z Rožmberka a dalších dějinných souvislostech, které se v různých podobách opakují víceméně dodnes.

Spustit audio

Související