Příběh stárnutí. Jak pečovat o seniora s úctou, respektem a láskou
Paní Tonka bývala úřednicí. Je zvyklá psát na stroji a na něm ťuká i dopisy své kamarádce Stázce. Svěřuje se s tím, že už přestává být schopna žít sama, chystá se přestěhovat do seniorského domu. Těžko si tam zvyká, ale postupně najde nové přátele i zalíbení ve společných aktivitách. Postupně ale síly ubývají a čas se krátí...
Seriál Českého rozhlasu České Budějovice a autorky konceptu smyslové aktivizace seniorů Hany Vojtové, oceněné Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, reaguje na potřeby domácích i profesionálních pečujících a také opečovávaných.
„Péče o seniora není snadná,“ říká Hana Vojtová, „pečující se snaží dělat vše správně, ale často se zapomene zeptat toho, o koho pečuje, jak by si on sám své stáří představoval.“
Na příběhu Antonie Nové, staré dámy, která upřímně popisuje své pocity a prožitky, obrací Hana Vojtová pozornost právě k ní. „Cílem je, aby pečující lépe porozuměli těm, o které se starají, a vnímali jejich život s větším citem a pochopením. Aby se naučili pečovat s úctou, respektem a láskou – tak, jak to učí koncept smyslové aktivizace,“ vysvětluje.
Hana Vojtová vydává dopisy paní Tonky v knize Pečujeme o seniora – Jak pečuje Smyslovka. Zazní i v pořadu Českého rozhlasu České Budějovice Zdravíčko, pro který je načetla Alena Pancerová z Deníku.
Díky tomuto propojení získává celý nápad na autenticitě, pracuje s hlasem, rozhovorem, emocemi a v neposlední řadě je přístupný i těm, kteří by si ve stáří už vlastní čtení tolik neužili.
Související
-
Sto procent našich pacientů zemře, ale my musíme zajistit dobrý konec, říká lékařka paliativní péče
Pokud je těžce nemocný člověk v paliativní péči, bude žít déle a bude mít méně nepříjemných příznaků. To je ověřený fakt, který zdůrazňuje lékařka Veronika Helešicová.
-
Přehnaná péče seniorům neprospěje. Nechte je dělat běžné činnosti, cvičí tak mozek
Takzvanou smyslovou aktivizaci seniorů s demencemi propaguje Hana Vojtová, ředitelka domova seniorů v Prachaticích. Vydala i knihu s tipy na aktivity a paměťová cvičení.
-
Předejít Alzheimerově chorobě pomůže trénink paměti i těla, ale také setkávání s mladšími generacemi
Vážné onemocnění projevující se ztrátou nervových buněk poprvé popsal v roce 1906 německý lékař Alois Alzheimer. V Česku je tato nemoc diagnostikována 160 tisícům pacientů.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.