Při umělém oplodnění lékaři obvykle ráno odeberou vajíčka a ještě tentýž den je spojí se spermiemi

8. leden 2025

Započít nový život se někdy nedaří. Moderní medicína ale umí pomoci. O asistovanou reprodukci požádá řada párů, a to většinou zhruba po roce marné snahy o těhotenství. Lékaři mohou být nápomocni při měkčích metodách, jako je určení plodných dnů nebo inseminace, tedy vpravení spermií do těla ovulující ženy. Když ani to nezabere, navrhnou IVF – fertilizaci in vitro, to jest oplození ve zkumavce.

Jak uvádí lékař českobudějovického Sanatoria ART Rudolf Michálek, fertilizace in vitro se provádí v rámci jednoho menstruačního cyklu. „Celá procedura od začátku do konce trvá zhruba tři týdny. Na začátku menstruace se nasazuje hormonální léčba. Aplikuje se podkožně do stěny břicha, nebo na stehno. Většina žen si injekce píchá sama, někdo to svěří partnerovi, případně si najde zdravotníka či jinou pomoc,“ popisuje.

Smyslem je získat vajíčka pro oplodnění. „Žena každý měsíc uvolní obvykle jedno vajíčko, my jich ale potřebujeme odebrat víc, takže vyvoláváme takzvanou polyovulaci. Hormonální léčba stimuluje oba vaječníky, aby začaly pracovat na maximum a dokázaly dát více vajíček,“ vysvětluje lékařka Tereza Kutová.

Podle Rudolfa Michálka je více vajíček nutných k tomu, aby lékaři ve finále získali jedno kvalitní embryo na čerstvý přenos a případně další pro zamražení. „Vajíčka mají rozdílnou kvalitu, rozdílné zrání, ne každé reaguje optimálně. Vždycky některá vajíčka neprojdou, proto jich potřebujeme víc, abychom zvýšili pravděpodobnost úspěchu,“ upřesňuje.

Čtěte také

Vajíčka se odebírají většinou v krátké celkové anestezii. Během deseti minut dokáží lékaři tenkou dlouhou jehlou za ultrazvukové kontroly odsát folikulární tekutinu, v níž jsou vajíčka.

Ta pak míří do embryologické laboratoře, kde je odborník roztřídí podle kvality a udrží při životě. „Musí je vložit do takových komůrek s živným roztokem. Přesto vajíčka nevydrží dlouho, takže je potřeba s nimi rychle něco udělat, ideálně oplodnit. K tomu potřebujeme ten samý den odebrat vzorek spermií od muže,“ říká Rudolf Michálek.

Odběr vajíček i spermií se provádí většinou v ranních hodinách a oplozování tentýž den odpoledne. „Zhruba za šest až osm hodin po odběru. Vajíčko se totiž musí dostat do správného stadia zralosti,“ dodává lékař.

Celý rozhovor o umělém oplodnění s gynekology Terezou Kutovou a Rudolfem Michálkem z českobudějovického Sanatoria ART si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související