Jakékoli vyšetření v těhotenství může žena odmítnout. Výsledky jsou ale důležitým ukazatelem zdraví matky i plodu

27. červenec 2021

Ženy, které mají děti, to vesměs znají. Okolo 23. týdne gravidity podstoupily vyšetření na těhotenskou cukrovku. Jde o nepopulární pití sladkého roztoku a testy z krve. I když to není nic příjemného, je to důležité.

Až 18 procent žen v jiném stavu má totiž problémy s krevním cukrem. „U většiny žen pak stačí nasadit dietu. Upravíme životosprávu a cukr se krásně srovná,“ popisuje lékařka Dana Preslová ze společnosti Gynface Písek.

Jsou ale i ženy, které mají větší problémy a musejí po dobu těhotenství užívat inzulin. „To už patří do odborných rukou diabetologů, kterým nastávající maminky předáváme a oni se o ně starají nejen během těhotenství, ale i v šestinedělí a určitou dobu po něm,“ doplňuje lékařka.

Pro gynekology a porodníky je podle Dany Preslové dohled nad ženou skutečně podstatný. „Potřebujeme mít jistotu, že placenta je v pořádku a dítě se správně vyvíjí. A také se potřebujeme připravit na porod, který povedeme trochu jiným způsobem,“ připomíná.

Čtěte také

„Jestliže je žena na inzulinu, musí dostávat dost glukózy i inzulinu. Je-li už unavená, je lepší provést císařský řez. Jestliže má z vyčerpání málo cukru v krvi, může ho mít i dítě, a to pak kolabuje,“ vysvětluje gynekoložka.

Proto je pro porodní personál důležité o cukrovce ženy předem vědět a podle porodní doby, zátěže i osobního vnímání rodičky podávat příslušné medikamenty a pomoc.

Zároveň ale Dana Preslová uvádí, že žádné vyšetření v těhotenství není povinné. „Jsou to jenom doporučené postupy. Jestliže maminka nechce jít na krev, nemusí. Nechce ultrazvuk, nemusí, nechce podstoupit test na těhotenskou cukrovku, nemusí. Každá žena odpovídá sama za sebe a my ji nemůžeme k ničemu nutit. My to jenom doporučujeme. A jsme rádi, když nás ženy poslechnou. Protože je to pro ně a jejich miminko,“ uzavírá lékařka.

Pořad Zdravíčko s lékařkou Danou Preslovou o těhotenství si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související