71 dní. Před početím dítěte by si měli vyčistit tělo nejen ženy, ale také muži

20. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fitness pár

Plánujete rodinu? Pak se zkuste zamyslet nad svým životním stylem. Jestli je v něčem nezdravý, udělejte s tím něco ještě předtím, než dítě počnete. To radí lékařka Dana Preslová ze společnosti Gynface Písek.

„Samozřejmě se to netýká případů, kdy ženy přijdou do jiného stavu náhodou nebo nechtěně. Páry, které plánují rodinu, by ale měly udělat nejrůznější režimová opatření. Přestat kouřit, a to se týká dejme tomu i marihuany, přestat pít alkohol a začít jíst zdravě,“ říká.

Taková doporučení automaticky očekáváme u žen coby nositelek plodu, ale muži by měli postupovat stejně. „U žen je to velmi důležité, protože ony se narodí s vajíčky, která od narození stárnou. A berou s sebou všechno patologické, zaznamenávají, co žena snědla, vykouřila, vypila. To se tam jako metabolit může objevit, a proto je třeba tělo vyčistit. Alespoň tři měsíce předem,“ doporučuje lékařka.

„U muže je to také důležité,“ pokračuje Dana Preslová, „i když spermie má úplně jiný cyklus. Každá spermie se vyvíjí 71 dnů. A to je klíčová doba k tomu, aby byla mužská pohlavní buňka zdravá. Má-li v sobě nějaké patologie, tak i embryo, které díky této spermii vznikne, může být poškozené. Takže i u mužů je potřeba žít zdravě minimálně tři měsíce předem.“

Čtěte také

Další okolností, která může ovlivnit početí, je tělesná váha rodičů. Překážkou bývá nejčastěji obezita. V otěhotnění ale může ženě zabránit i velmi nízká váha. „Anorektičky, když se dostanou pod určitou hmotnost, ztrácejí menstruaci, a s tím pochopitelně i schopnost počít a donosit zdravé dítě,“ uvádí gynekoložka.

Varuje také před příliš náročným a silovým sportovním tréninkem. „Rekreační sport s mírnou zátěží, jako je lehký běh, kalanetika, pilates, jóga a podobně, u jinak zdravé ženy určitě ano. Ale sport na vrcholové úrovni nebo kruhový trénink v posilovně rozhodně ne,“ připomíná.

Pořad Zdravíčko s lékařkou Danou Preslovou o prvním trimestru i o tom, kdy a jakým dopravním prostředkem se může těhotná žena vypravit na dovolenou, si poslechněte online.

Spustit audio

Související