Při setkání více lidí podávejte ruku nejprve cizím, vlastnímu partnerovi až nakonec
Pozdrav často doprovází podání ruky. Jedná se ale o poměrně intenzivní vjem, který zesiluje vlastní verbální sdělení. Proto je dobré znát pravidla etikety. Například když přicházíme k někomu domů, ruku má jako první podat hostitel.
Při jednáních na úřadech u přepážky ruku nepodáváme, ale jestliže nás úředník přijímá v kanceláři, měl by nejen nabídnout židli k sezení, ale také podat ruku.
„Když jednání končí, ruku má podat klient na důkaz spokojenosti. Pokud se to ale nestane, nezačneme nervózně podupávat nebo naznačovat, ale ruku podáme sami. Etiketa pro nás není zákonem, má jenom ulehčit vzájemný kontakt,“ připomíná odbornice na etiketu Alena Špačková.
Při setkání více osob nejprve podáváme ruku takzvaně cizím lidem a teprve potom těm vlastním. „Když přichází muž na malé setkání přátel, tak své partnerce podává ruku až po všech ostatních ženách, pak podá ruku přítomným mužům. Když přichází žena, podá ruku všem ženám, pak všem mužům a nakonec svému partnerovi,“ popisuje Alena Špačková.
Související
-
Neříkejte nashle. Shodíte tím celý předcházející rozhovor
Člověk je tvor společenský a nejjednodušší způsob, jakým dává najevo zájem o druhého člověka, je pozdrav. „Je to navázání vztahu, pozdravem ukazuji srdečnost a to, ...
-
Líbání na tváře při pozdravu je stále častější. Polibek ale pouze naznačte
Způsobů, jak při setkání pozdravit druhého člověka, je celá řada. Kromě slov jako dobrý den, ahoj a podobně, používáme v některých situacích pozdravy neverbální.
-
Podle etikety muž jako první zdraví, ale žena jako první podává ruku
Při pozdravu si obvykle podáváme i ruku. Z hlediska etikety je situace trochu složitější při setkání osob opačného pohlaví. Pravidla totiž říkají, že zatímco muž ja...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.