Při nezávazné konverzaci nemluvte o nemocích ani o politice
Když konverzace začíná, vytváříme nejsilnější dojem. Pozornost komunikačního partnera je nejvyšší, a proto bychom neměli tuto chvíli zkazit například nevhodným tématem k rozhovoru.
Co doporučuje odbornice na etiketu Alena Špačková?
- Nevolit politická ani jiná negativní témata hovoru – daně, nemoci, epidemie…
- Vyjadřovat se pozitivně.
- Pokud si nejsme jisti, jaký názor na určitou situaci zastává náš komunikační partner, vyhýbáme se kontroverzním tématům jako víra, náboženství, politika.
„Nezávazná konverzace je tady, abychom se uvolnili, naladili, takže hledejme pozitivní témata, nestěžujme si, neodpovídejme na dotazy negativní stranou věci,“ dodává Alena Špačková.
Když potřebujeme zahájit nezávaznou konverzaci, můžeme se držet těchto otázek:
- Kdy jste s tím (projekt, nápad, úspěch) začal?
- Jak vás to vůbec napadlo?
- Koho jste k tomu ještě přizvali?
- Jak dlouho to trvalo?
- Neříkejte, to jste mě překvapil…
Podle Aleny Špačkové je člověk tvor společenský, a pokud někdo tvrdí, že nevymyslí žádné téma k nezávazné konverzaci, nevěří mu. „Je jenom pohodlný. Někdy je téma třeba velice neohrabané, ale je to pořád lepší, než když člověk jenom mlčí,“ říká.
Také proto využíváme zprostředkované představení. Když nás představí někdo jiný, tak on má povinnost přinést první téma k rozhovoru, například: Vy jste byl nedávno také v Itálii, jistě si budete mít co říct.
Nezávaznou konverzaci neboli small talk pak podle etikety vždy ukončuje významnější osoba. Zároveň ten, kdo hovor začal, má větší právo přejít od nezávazné konverzace třeba k pracovní problematice.
Související
-
O čem mluvit při nezávazné konverzaci? O práci, o módě, ale o počasí jen vtipně
Při setkání s neznámým člověkem nebo před zahájením pracovního jednání bychom neměli zapomínat na nezávaznou konverzaci neboli small talk. Uvolní totiž atmosféru.
-
Hostitel je podle etikety vždy povinen připravit témata pro nezávaznou konverzaci
Pro společenský kontakt je důležité ovládat takzvaný small talk neboli nezávaznou konverzaci. Jedná se o úvodní rozhovor, který rozproudí debatu, ale ani nemusí pokračovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.