Přestaňme si utahovat ze strýčka Googla, poučený pacient je pro zdravotníka výhodou, myslí si lékař Tomáš Šebek
Ačkoli se chirurg Tomáš Šebek ve své lékařské praxi v berounské nemocnici a na misích Lékařů bez hranic setkává s bezprostředním lidským utrpením při živelných katastrofách, válečnými zraněními nebo „alespoň“ operovaným žlučníkem, je už od studií zároveň propagátorem on-line medicíny.
Založil u nás weby uLékaře.cz a proLékaře.cz, je také lídrem think tanku Ministr zdraví, kde mimo jiné apeluje na využívání technologií a dat k tomu, abychom si prodloužili nejenom průměrné dožití, ale hlavně dožití ve zdraví, tedy v kvalitě života.
Mnozí lékaři si ale stýskají nad tím, že se pacienti dočtou na internetu kdeco a pak se toho v ordinacích dožadují. Také upozorňují, že vyšetřovat a léčit na dálku nelze. Je, nebo není tedy on-line medicína ošidná?
„Já se snažím ve všem nacházet příležitost, a tak si osobně myslím, že pokud si pacient nastuduje informace z renomovaných zdrojů, je to pro zdravotníka velkou výhodou. Připravený pacient je motivovaný, a co je nejpodstatnější, bere své zdraví nebo svou nemoc do vlastních rukou,“ odpovídá Tomáš Šebek.
Jak říká, český zdravotnický systém má tendenci vytvářet z pacienta podřízeného otroka, který přichází k lékaři nepoučen a s absolutní důvěrou. Očekává pak zázrak, ideálně návrat plného zdraví. Jenže to současná medicína ani náhodou slíbit nemůže.
Čtěte také
„Poučený pacient je naproti tomu lékaři partnerem. Může to někdy být náročné komunikačně, tomu rozumím, ale na druhou stranu, je to spíš obrovská výhoda a možná bychom mohli vystoupit z konzervativního stínu, kdy si utahujeme ze strýce Googla a tety Wiki či z umělé inteligence, a začít těchto nástrojů využívat ku prospěchu věci,“ dodává Tomáš Šebek.
V čem může být taková informovanost prospěšná? „Nemusíte potom například každému jednotlivému pacientovi vysvětlovat totéž a zdržovat provoz ordinace o dlouhé minuty a hodiny. Člověk, který to má nastudované, je také velmi dobrým partnerem pro finální rozhodnutí o léčebném plánu. Toho by se primárně účastnit měl. Není rolí nás lékařů, abychom nad ním vynášeli soud. To, co se má stát, si musí každý vybrat sám a dobrovolně. A dělá to na základě informací,“ zdůrazňuje lékař.
„Já osobně preferuji to, když pacientovi, pacientce je víceméně všechno jasné, jenom si potvrdíme, že vnímá správně rizika, že rozumí tomu, co bude následovat. A vlastně je to on, kdo říká, co si z nabízeného plánu vybere. Zdraví mého pacienta není moje zdraví,“ pokračuje lékař. „Každý by si měl uvědomovat, že své zdraví má v rukou stejně jako osobní finance, kariéru, výchovu dětí, nákup nového automobilu nebo platbu hypotéky. To je můj pohled a snad už není ojedinělý,“ doufá.
Celý rozhovor o on-line i misijní medicíně s Tomášem Šebkem si poslechněte online.
Související
-
Recept na trvalé zdraví od Tomáše Šebka: Dvě kapky potu, zbytky, husí kůže, dobré spaní a někdo milý
Uchovat si dobrou fyzickou a duševní kondici není žádná věda, což potvrzuje i zkušený medicínský praktik. Známý lékař Tomáš Šebek shromáždil pět jednoduchých pravidel.
-
Lékař léčí jen polovinu své pracovní doby, v druhé „papíruje“. Pomoci by mohla umělá inteligence
Co trápí a zabíjí pacienty, to pořad Zdravíčko rozebírá často. Málokdy ale poukazuje na to, co ubíjí lékaře. Tuto otázku tedy dostal internista a kardiolog Přemysl Hájek.
-
Když člověk nedýchá, je nutná masáž srdce. Jinak mu bereme šanci na přežití, upozorňuje záchranářka
K záchraně lidského života jsme povinováni. Podle zákona bychom měli udělat vše, čeho jsme schopni a co nás neohrožuje. Hodí se tedy znát zásady první pomoci zpaměti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.