Co dělat, když se dostaneme k dopravní nehodě? Nejprve myslet na své bezpečí a volat záchranku

3. září 2024

Že jsme povinni podle svých možností a schopností poskytnout první pomoc, to všichni víme. Ale představa, že přijedeme k těžké dopravní nehodě, asi mnohé z nás děsí. Záchranářka a školitelka první pomoci Radka Krygarová proto ve Zdravíčku radí, jak se zachovat a nezmatkovat.

„Jako první se na chvilinku zastavte, na pár vteřin si uvědomte, že jste se dostali k dopravní nehodě a že musíte hlavně myslet na svoje bezpečí. Zastavíme auto samozřejmě tak, aby nepřekáželo v provozu, zapneme všechny blinkry, ale stále ještě jsme v autě,“ zdůrazňuje postup pro první okamžiky.

Dále je nutné si obléct reflexní vesty. „Je dobré dát si vesty do každých dveří, nejen u řidiče, ale i spolujezdců. Vestu si oblečeme ještě v autě. Zároveň doporučuji mít v autě i lékárničku, abychom ji nešli hledat do kufru, i když trojúhelník tam samozřejmě máme. V první řadě je nutné si promyslet, jestli ta situace pro mě neskýtá nějaké nebezpečí,“ popisuje Radka Krygarová.

Když vystoupíme z automobilu, rozhlédneme se a měli bychom umístit výstražný trojúhelník padesát metrů, zhruba sto kroků, za dopravní nehodu, abychom ji zviditelnili. „A hlavně voláme složky záchranného integrovaného systému. Použijeme aplikaci Záchranka, můžeme volat i na číslo 112. Řekneme, co se stalo, a odpovídáme na otázky operátora,“ připomíná záchranářka.

Čtěte také

„Pomoci se nám v každém případě dostane, ale musíme mít jistotu, že ji někdo zavolal. Pokud je tam víc lidí, domluvíme se s nimi. Někdy se stává, že od jedné nehody volá víc lidí, ale to vůbec nevadí, dispečerky jsou schopné si to přebrat,“ doplňuje.

To všechno uděláme ještě předtím, než se pustíme do pokusu o záchranu lidského života. „Musíme totiž mít jistotu, že přijede někdo, kdo naváže na tu naši první pomoc,“ vysvětluje Radka Krygarová.

Pokud jsou lidé zaklínění v autech, nezbývá podle ní nic jiného než kontrolovat životní funkce, hlavně dýchání, a vyčkat příjezdu záchranné služby. „Přitom je dobré mít telefon na hlasitý odposlech. Dispečer záchranné služby na telefonu je spojenec, který nám bude pomáhat,“ doplňuje záchranářka.

Celý rozhovor o zásadách první pomoci u dopravní nehody se záchranářkou a lektorkou Radkou Krygarovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.

Spustit audio

Související