Dáváte při sezení nohu přes nohu? To je jeden z největších prohřešků vůči vlastnímu tělu, říká lektorka Dornovy metody
Vbočený palec, kratší nohu i výhřez ploténky dokáže účinně řešit Dornova metoda. To tvrdí autorizovaná lektorka a terapeutka Zuzana Prouzová, která soubor nápravných chvatů, cvičení a změn nesprávných návyků při držení těla do Čech přivezla. Na vlastní kůži – nebo spíš bolestivé tělo – metodu poznala v Německu a naučila se ji praktikovat přímo od samotného autora Dietera Dorna. Doma ji pak rozvinula o další rozměr.
„Je to skutečně fyzická metoda, práce s tělem, kde musí být účastný i pacient. Potřebujeme zapojit svaly, člověk se nějak hýbe a já se mu snažím vrátit klouby a obratle na jejich původní místo. Tam, kde byly před různými nehodami, potížemi a sezením s nohou přes nohu,“ popisuje Zuzana Prouzová.
Právě elegantní sezení s nohou přes nohu označuje za jeden z největších lidských prohřešků vůči vlastnímu tělu. Jak říká, šlachy kolem kyčle si můžeme představit jako gumu v teplácích. A jestliže je natahujeme celé minuty, hodiny a roky, jednoho dne zůstanou vytažené. Navíc míváme ve zvyku dávat si nahoru stále jednu a tutéž končetinu, například pravou nohu. Výsledkem je disbalance, kdy pravý kyčelní kloub opouští své původní místo, končetiny se zdají být nestejně dlouhé, vzniká předčasná artróza a bolesti se přenášejí do pánve a dál do těla.
„Nebo lidé nesprávně spí, například na břiše, čímž si vyhazují krční páteř, ve spánku také dostávají dost zabrat ramena. To jsou nejčastější věci, které vidíme u lidí, co se na nás se svými bolestmi obracejí. A to je přesně to, co Dornova metoda řeší. Ta původní ale nedostatečně,“ upozorňuje Zuzana Prouzová.
Čtěte také
„Původní metoda pracuje systémem, jako by tělo bylo namalováno na papíře, ve 2D. Jenom usazuje. Zatímco my v naší ‚české škole‘ pracujeme ve 3D. Přidali jsme centraci kloubů a spoustu dalších částí těla, jako je třeba kostrč, hallux valgus, rotace v kyčlích, rotace v ramenních kloubech. Z původní školy zůstal základ a my jsme ho kreativně rozvinuli,“ vysvětluje.
Takzvaná Dornova metoda Plus už má přesně rozpracovanou metodiku. „Podle té je potřeba postupovat. Lidé se diví, že přijdou s bolavým ramenem a já jim začnu nejprve srovnávat dolní končetiny. Potom jim srovnám pánev, pak celou páteř a teprve nakonec se budu věnovat ramenním kloubům. Jako když stavíte dům. Nemůžete stavět patro, když nemáte základy. A my lidé podléháme stejným fyzikálním zákonům,“ uvádí terapeutka.
„Když vrátíte člověka do správné osy, tak to má zajímavé důsledky i na činnost vnitřních orgánů. My jsme totiž opravdu jako lego. Když pohnu s jedním kouskem, dříve či později se to projeví na druhém konci. Pro příklad, jestliže lidé třeba v dětství spadli na zadek a posunuli si kostrč, což tehdy nevěděli, mohou v dospělosti trpět migrénami. To je docela přímá souvislost, ty dva konce,“ doplňuje s úsměvem Zuzana Prouzová.
Celý rozhovor s terapeutkou a lektorkou Dornovy metody Zuzanou Prouzovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka